Články

Informácie o našej činnosti

Extrémna prívlač

privlace

Poniektorí hromžia, keď je moc teplo, inokedy, keď veľa prší a nikdy si nenájdu nič vyhovujúce, či optimálne. Ak by som však mal zhodnotiť toto leto po stránke počasia, nemohlo by mu byť ani za tých pár letných horúcich dní priznané toto pomenovanie. Leto si každý predstavuje inak. Deti, dovolenkári a tiež my rybári... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (3. časť)

privlace

Šťuka je eurytermným druhom ryby, ktorý môžeme nájsť tak v ústiach riek, ako aj v najmenších pstruhových potôčikoch, kde však jej prítomnosť nie je žiadúca. Dáva prednosť pomalým a čistým vodným tokom, bohato zarasteným vegetáciou, kanálom, jazerám, rybníkom, zatopeným lomom, či štrkoviskám a samozrejme veľkým vodným nádržiam... (čítajte ďalej)

 

Spinning siluro (5. časť)

privlace

Prívlač pri jednotlivých druhoch rýb a technikách lovu s rôznymi umelými nástrahami, je diametrálne odlišná od techniky lovu sumca prívlačou. Opisovať trhom ponúkanú paletu prútov určených na strednú, ťažkú a veľmi ťažkú prívlač sa ani nebudem pokúšať. Časom zistíte, čo je naozaj kvalitné, s čím sa vám dobre chytá, no a taktiež, čo si môžete dovoliť vzhľadom na vašu peňaženku... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (2. časť)

privlace

K svojmu dravému spôsobu života bola šťuka obdarená prírodou nielen vynikajúcim pohybovým ústrojenstvom, ale i rôznymi zmyslovými orgánmi, ktoré sú podľa ich významu pre prežitie, buď výnimočne dokonalé, alebo „slabo“ vyvinuté. A tak môžu šťuky nielen vidieť, počuť, či chutnať, ale aj hmatať a vnímať tlakové vlny... (čítajte ďalej)

 

Lov jalcov mäkkými nástrahami na stredne veľkých riekach

privlace

Jalec hlavatý je častým úlovkom pri love na menších a plytkejších riekach. Je to dané podmienkami, ktoré mu takýto typ rieky poskytuje a nezriedka sa stáva, že sa premnoží. Vyskytuje sa takmer všade, od plytších úsekov po hlbšie, od dna až po hladinu. Podobne ako väčšina dravých rýb je aj jalec viazaný na prekážky.. (čítajte ďalej)

 

Spinning siluro (4. časť)

privlace

Výber vobleru je závislí od znalosti hĺbky loviska. Ak viem, že hĺbka je 8 metrov, s určitosťou použijem vobler, ktorý dokáže klesnúť do tejto hĺbky. Môžete uloviť sumca v mieste s hĺbkou 8, či viac metrov aj voblerom pracujúcim do 4, či 5 metrov. Dôvodov môže byť viacero. Možno sumec aktívne loví a hľadá akúkoľvek potravu od dna, cez stĺpec, až po hladinu a vy ste mu naservírovali ľahko uloviteľnú korisť... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (1. časť)

privlace

Najznámejší a najobávanejší druh ryby z čeľade Esocidae, je v Európe zastúpený len jedným rodom a jedným jediným druhom, žralokom s krycím menom Esox lucius. Predstavujem vám najdokonalejší typ dravej sladkovodnej ryby – šťuku severnú. Je to prvotriedny dravec, ktorý sa považuje za žijúcu fosíliu, pretože jej predok Esox lepidotus, ktorý žil približne pred 20 miliónmi rokov sa na ňu úplne podobá... (čítajte ďalej)

 

Hmyzia prívlač

privlace

Že hmyz tvorí neoddeliteľnú súčasť potravy takmer všetkých druhov našich rýb, je asi každému jasné. U niektorých druhov je to dokonca hlavná zložka, u iných je zastúpenie menšie. Preto je logické, že rybári sa snažia používať hmyz a jeho vývojové štádiá ako i ich napodobeniny, aby s úspechom dokázali oklamať a uloviť vytipovanú rybu... (čítajte ďalej)

 

Spinning siluro (3. časť)

privlace

Prestávky, trhnutia, či rytmické a opakované myknutia sú vecou individuálnej predstavivosti každého lovca. Každý si z lovu gumenými, či akýmikoľvek inými nástrahami nájde svoj špecifický štýl vedenia, ktorý sa mu zdá identický pre prezentovanie živej, či mŕtvej, zranenej, alebo chorej rybky. Cikáda vytvára skôr plytkú amplitúdu vibrácií... (čítajte ďalej)

 

Proč vůbec chytám přívlačí?

privlace

Chytám přívlačí druhým rokem a musím říct, že teprve teď jsem zjistil, že je to krásný sport, kterému se budu velmi rád věnovat nadále. Důvod je prostý, velmi mě to baví, naplňuje a uspokojuje. Občas se mi sice stane, že nic ne a ne zabrat. Sednu si do trávy a přemýšlím... (čítajte ďalej)

 

Spinning siluro (2. časť)

privlace

V prvom rade by sme si mali uvedomiť, či sa v danej lokalite sumce intenzívne lovia, alebo len sporadicky a to s veľkým časovým odstupom niekoľkých rokov. Na Slovensku máme dostatok priehrad (Domaša, Kráľova, Sĺňava, Liptovská Mara, Zemplínska Šírava a iné), kde je ich prirodzený výskyt už niekoľko desaťročí bez toho, že sa tam introdukovali zásluhou plánovaného zarybnenia človekom... (čítajte ďalej)

 

Osvedčené voblery - 2. časť

privlace

Aj keď mám vo svojej výbave viacero značiek, modelov a typov voblerov, zameriam sa len na tie, ktoré sa mi najviac osvedčili na konkrétneho dravca. Vychádzal som z mojich šatistík hlavne za posledných 5 rokov intenzívneho lovu, ale aj zo štatistík mojich priateľov, z ktorých si mnohí na moje doporučenie uvedené voblery zadovážili. (čítajte ďalej)

 

Spinning siluro - 1. časť

privlace

„Všetci rybári snívajú o tom, že si budú môcť jedného dňa zmerať sily s týmto úžasným protivníkom, s najväčšou rybou, akú možno v sladkej vode chytiť na udicu.“ Sumec západný (Silurus glanis), ktorý je rozšírený v strednej a východnej Európe a následne bol importovaný do mnohých ďalších povodí v strednej, východnej a v posledných niekoľko desaťročí aj južnej Európy... (čítajte ďalej)

 

Seriál o ultraľahkej prívlači - Nástrahy 3

privlace

Silikónové nástrahy, ľudovo nazývané gumy, patria medzi najmladšie nástrahy pre lov prívlačou. Sú modifikáciou klasických páperových jiggov, ktoré sa až takej veľkej popularite netešia. Silikónové nástrahy sú práve naopak veľmi preferovanými nástrahami, za čo vďačia veľkému výberu farieb, tvarov, veľkostí a veľmi dobrému vnadiacemu efektu... (čítajte ďalej)

 

Majstrovstva sveta v love rýb na prívlač 2007 - Slovensko

privlace

Ako som vám už avizoval v predchádzajúcom čísle, v termíne 21. - 27.5.2007 sa konali 5. Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač. Po prvýkrát poriadalo túto najvýznamnejšiu prívlačiarsku súťaž Slovensko. Rieka Váh od Bešeňovej po Ružomberok a krásna podtatranská príroda privítala účastníkov z desiatich krajín. Aj náš slovenský reprezentačný výber sa sústredil na tento týždeň... (čítajte ďalej)

 

Osvedčené voblery - 1. časť

privlace

Ako som už predčasom v niekoľkých článkoch o prívlači spomenul, lovím dravce na umelé nástrahy, pričom preferujem hlavne lov s voblermi. Za posledné roky ich pribudlo v mojom arzenáli neúrekom aj vďaka intenzívnym testom, ktorým sa venujem už niekoľko rokov. Pribudlo mnoho úlovkov a hlavne skúseností, o ktoré sa chcem s vami podeliť... (čítajte ďalej)

 

Seriál o ultraľahkej prívlači - Nástrahy 2

privlace

Plandavky - nie sú veľmi technicky náročné. Skladajú sa z karabínky, tela, spojovacích krúžkov a háčika. Ich ľudové pomenovanie vzniklo zo spôsobu pohybu vo vode, ktoré spôsobuje lyžičkovité prehnutie tela nástrahy. Podľa tvaru a prehnutia listu môžeme približne určiť spôsob pohybu konkrétnej plandavky. Plandaním výborne imitujú poranenú rybku, čomu je podriadené aj ich farebné vyhotovenie... (čítajte ďalej)

 

5. Majstrovstvá sveta v love rýb prívlačou

privlace

Mladá športová disciplína v športovom love rýb - prívlač - poriada 5. Majstrovstvá sveta na Slovensku v Ružomberku na Váhu. Táto významná pocta svedčí o tom, že Slovensko a prívlačiari majú vo svete "dobré meno" a spolu s muchou,RT, či plávanou zanechali dobrý dojem. Tieto disciplíny už na Slovensku poriadali takéto podujatia na vrcholnej úrovni... (čítajte ďalej)

 

Lov pstruhov na prívlač

privlace

Pstruh potočný - ryba horských riek a potokov je pre mňa symbolom čistoty a krásy Slovenska. Spája sa s prekrásnou prírodou, zurčiacou vodou a voľnosťou. Jeho sfarbenie patrí k najkrajším medzi našimi rybami. Je to ryba, ktorú som ako prvú začal cielene loviť na prívlač. Krátky laminátový prút s navijakom značky Roen a dvadsaťpäťkou vlascom, boli mojím prvým prívlačovým náradím na lov pstruhov. Hoci som na prívlač ulovil i zopár iných druhov rýb, hlavne na jeseň, pstruhy som lovil prívlačou počas celej sezóny... (čítajte ďalej)

 

Pstruhy, traste sa!

privlace

16. apríl je dátum, ktorý je veľmi významný pre začiatok novej prívlačovej - pstruhovej sezóny, po dlhom zimnom odpočinku. O pstruhoch a ich love bolo napísané obrovské množstvo odborných knižných publikácií, či článkov, ale koľko ľudí, toľko chutí. A preto by som Vám chcel priblížiť lov bodkovaných rybích kamarátov na malých a stredných tokoch. Poďme teda na to... (čítajte ďalej)

 

Prívlačová liga 2006 (2. časť)

privlace

Po viac ako mesačnej prestávke sa stretávame opäť na Váhu pod Krpelianskou priehradou. Od našich kamarátov z domácej organizácie máme informácie, že v tomto úseku sa dá veľmi dobre zachytať a tešíme sa, že ulovíme omnoho viac rýb ako na Bešeňovej. Aj prvé tréningy pred pretekmi potvrdzujú túto skutočnosť a naznačajú, že v týchto pretekoch sa bude rozhodovať hlavne na jalcoch... (čítajte ďalej)

 

Seriál o ultraľahkej prívlači - Nástrahy 1

privlace

Vybrať správnu nástrahu je mnohokrát veľký problém. Začať niečím mäkkým, typu twister alebo jig, či skúsiť niečo agresívnejšie ako wobler? Túto otázku si určite položil už každý z nás, obzvlášť na neznámom a nepreskúmanom lovisku. Základným prvkom výberu by mali byť overené skutočnosti, ako sú... (čítajte ďalej)

 

Sportex

privlace

Výrobný program firmy Sportex obsahuje celé spektrum prútov na lov v sladkých aj v slaných vodách. Všetky prúty majú primeranú akciu pre spôsob lovu, na ktorý boli navrhnuté. To zaručuje optimálny cit pri hodoch a zdolávaní. Inovácie a najmodernejšia technika sa úspešne orientujú a často si hľadajú predlohy v prírode... (čítajte ďalej)

 

Prívlačové zimomriavky

privlace

Už tradične patrí zimné obdobie k môjmu obľúbenému času na prívlač. Hoci sa pri vode nedá často pre chlad dlho vydržať a očká na prúte zamŕzajú takmer po každom hode, je na tomto období čosi, čo ma dokáže zahriať a udržať pri vode. Dni sa skracujú a času na vychádzky k vode nie je príliš veľa. S pribúdajúcim chladom klesá aj aktivita rýb. Aj malé rybky sa sťahujú do hlbších a pokojnejších miest, z ktorých sa chodia kŕmiť iba na krátku chvíľu... (čítajte ďalej)

 

European Pike Angling Challenge 2006

privlace

Írsko - krajina, ktorá láka každého rybára, čo sa zaoberá lovom šťúk. Početné rozšírenie tohto dravca, dobré klimatické podmienky a v podstate žiadny "konkurenčný" dravec dávajú veľký predpoklad na veľké rozšírenie tejto ryby v miestnych vodách. Asi pred polrokom sme dostali pozvánku z Lowrance Electronics I.N.C. na 17. ročník European Pike Angling Challenge 2006 (Európsky pohár v love šťúk, 25. - 28. september 2006)... (čítajte ďalej)

 

Prívlačová liga 2006 (1. časť)

privlace

V roku 2006 prebehol druhý ročník celoslovenskej súťaže v prívlači. Po minulom roku, kedy sa súťaže zúčastnilo 24 družstiev, zostalo v 1.lige 12 družstiev a zvyšných 12 vytvorilo 2. ligu. Zmenou oproti roku 2005 bolo aj to, že počet pretekárov v každom družstve sa zvýšil z dvoch na štyroch. 1. liga pozostávala zo štyroch kôl a 2. liga z troch... (čítajte ďalej)

 

Fotopríbeh - zimný lov

privlace

Minuloročný záver sezóny sa niesol v znamení nezvykle mierneho počasia na túto ročnú dobu. Vďaka tomu sa nám sezóna predĺžila skutočne až do posledných dní v roku a mohli sme si dosýta vychutnávať radosti a strasti zimného lovu na prívlač. Úspech je v tomto čase vo veľkej miere ovplyvnený práve počasím, resp. teplotou vody a vzduchu.... (čítajte ďalej)

 

Seriál o ultraľahkej prívlači - Výstroj

privlace

Seriál jemného lovu prívlačou by som chcel začať pár radami, ktoré by mali dopomôcť k jednoduchšiemu, ale hlavne správnemu výberu výstroja. Sortimentu na pultoch predajní je už vcelku solídne množstvo, až človek zostáva bezradne stáť a mnohokrát pristúpi ku kúpe veci, ktorá ako neskôr sám zistí, nie je to pravé... (čítajte ďalej)

 

----  NAJNOVŠIE ČLÁNKY  ----
----  ČLÁNKY 2010 - 2009  ----
----  ČLÁNKY 2008 - 2007  ----
Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)