Čierna marmyška - 1. časť

Články

Niekedy mám pocit, že tie "nezmysly", ktoré na nás pravidelne chrlí trh s umelými nástrahami snáď už ani nie sú určené pre ryby. Prívesky, strapce, pozlátka, blikátka, nástrahy spájané do kombinácie s inými mi už koľkokrát pripadajú skôr úspešnejšie na lov rybárov, resp. ich peňaženiek, ako na lov rýb. Stále sa nemôžem zbaviť dojmu, že účinnosť mnohých z týchto nových nástrah je veľmi nízka. Je však dôležité sledovať tieto trendy a vývoj prívlače, pretože ako ruža medzi tŕním sa aj medzi nimi môže znenazdania objaviť niečo zmysluplné. Práve kvôli tejto záplave umelých nástrah má mnohokrát nový adept prívlače z toho všetkého plnú hlavu a trvá mu aj niekoľko sezón, kým sa v tom všetkom zorientuje. Pôsobí to na neho dojmom, že pre úspešný lov musí byť vybavený plnými taškami týchto nástrah, najlepšie hneď vo všetkých farbách a z každej veľkosti. To stojí nemalé finančné prostriedky, čo mnohých odradí hneď na začiatku. No úspešná prívlač nie je o kilách umelých nástrah, ale o výbere tej správnej pre konkrétne podmienky. Táto často nemusí byť vôbec ani finančne náročná. A práve jednu takúto by som Vám dnes rád predstavil.

Jedná sa o marmyšku s drobnými úpravami, ktoré určite zvládne aj ten, kto s touto nástrahou a lovom na ňu neprišiel ešte do styku. Aj medzi našich rybárov preniká marmyška čím ďalej, tým viac a spoznáva ju čoraz širší okruh ľudí. Nemalou mierou sa o to pričinili aj rozvoj a medializácia ultraľahkej prívlače v posledných rokoch a širšia ponuka rybárskeho náčinia na trhu pre tento spôsob lovu, nakoľko ultraľahká prívlač a lov s miniatúrnymi nástrahami si vyžadujú špecifické náčinie.

privlace

Všeobecne je známe, že marmyška je v podstate len akýmsi nosičom nástrahy, ktorá je potom napichnutá na jej háčiku a samotná marmyška nemá až taký význam. No nemusíte to byť úplne tak. Aj správny výber marmyšky má veľký vplyv na konečný úspech pri love. Práve jej farba, tvar, veľkosť, hmotnosť a materiál, z ktorého je vyrobená - to všetko sú prvky, ktoré skladajú mozaiku tejto nástrahy, ktorá je tak jednoduchá a pritom tak účinná. Čierna farba je všeobecne známa ako farba vhodná do čistej vody. Ďalším plusom čiernej farby môže byť podľa môjho názoru aj jej nenápadnosť. Predsa len je už prívlač u nás rozšírená až moc a na mnohých často prechytávaných revíroch začínajú byť ryby voči klasickým lesklým a veľkým nástrahám pohybujúcich sa vo vode opatrnejšie, ba až apatické. Predpokladám, že v budúcnosti bude prívlač čoraz viac smerovať k zmenšovaniu nástrah a k ich nenápadnosti. Tieto trendy sú ostatne patrné už dnes. Kto bude chcieť byť aj naďalej úspešný, bude musieť zvládnuť aj tieto techniky lovu. Tvar marmyšky vyberáme podľa sily prúdu, t.j. kompaktnejšie tvary do rýchlejšie prúdiacej vody a ploskejšie do vôd stojatých, alebo veľmi pomaly tečúcich. Placatú marmyšku použijeme aj tam, kde chceme predĺžiť fázu klesania nástrahy do hĺbky. Veľkosť, hmotnosť a materiál použitý na výrobu marmyšky idú spolu ruka v ruke a navzájom spolu úzko súvisia. Práve pre spomínanú nenápadnosť nástrahy je optimálne, ak je na výrobu použitý materiál s čo najväčšou mernou hustotou. Umožní to pri malých rozmeroch marmyšky dosiahnuť jej slušnú hmotnosť tak, aby bol s ňou možný aj lov s klasickým nahodením a následným priťahovaním, t.j. klasickou prívlačou a nie vertikálnou. Pri marmyškách sa v poslednej dobe začína čoraz viac presadzovať práve z tohto dôvodu volfram. Nevýhodou takýchto marmyšiek však býva ich vyššia cena. V pohode použiteľné sú aj marmyšky olovené, kde najmä pri najmenších rozmeroch marmyšiek je v porovnaní s volframom rozdiel v hmotnosti minimálny. Dostupnosť a ľahká manipulácia s olovom robí z týchto marmyšiek najdostupnejšie a cenovo najprijateľnejšie na trhu.. Cín sa v poslednej dobe pri sériovej výrobe marmyšiek už prakticky ani nepoužíva, ostáva však naďalej jednou z možností pre tých, ktorí si marmyšky odlievajú doma sami. Kto má možnosť, radšej nech uprednostní marmyšky volframové, ktoré pri použiteľnej hmotnosti pre prívlač majú najmenšie rozmery.

privlace
Príprava marmyšky na lov

Príprava marmyšky na lov spočíva v zakúpení už hotovej čiernej marmyšky, alebo prefarbení na čierno hocijakej inej podľa vlastného výberu. Osvedčili sa mi modelárske farby Revell, kde sa dá čierna zohnať v lesklej aj v matnej verzii. Tá matná niekedy môže pomôcť a sú to práve tieto detaily, ktoré rozhodujú medzi dobrou a úspešnou prívlačou od tej špičkovej. V prípade prefarbenia marmyšky s dierkou je dobré si ju najskôr navliecť na nejaký hrubší vlasec, aby sme si farbou dierku neupchali. Namiesto nástrahy na háčiku je použitý v tomto prípade chvostík z peria marabu rovnako v čiernej farbe. To si jednoducho prichytíme na háčik marmyšky upevnenej do muškárskeho zveráčika čiernou viazacou niťou a ukončíme dvomi stratenými uzlíkmi. Celé zakvapneme lakom a necháme vyschnúť. Peria použijem radšej menej ako viac, chvostík by po namočení nemal byť príliš objemný. Použijeme ho len toľko, aby sme čo najviac využili skvelé vlastnosti tohto materiálu, ktorými sú práca a funkčnosť nástrahy aj pri minimálnom pohybe. Chvostík z marabu má oproti iným nástrahám používaným pri love s marmyškou len výhody. V prvom rade je to nenáročnosť pri výrobe nástrahy a zároveň odpadajú problémy so zháňaním vhodnej nástrahy na háčik marmyšky. Ďalej je to prakticky neobmedzená trvanlivosť chvostíka z peria, ktorá je vlastne limitovaná len utrhnutím marmyšky. Ak aj vplyvom používania a množstva chytených rýb ostane chvostík zlepený od slizu, stačí ho len trochu preprať vo vode a vymačkať z neho sliz. Takto zalepenému periu stačí po namočení niekedy trochu na začiatku lovu pomôcť a rozhýbať ho v prstoch. Po pár hodoch sa už bude opäť vlniť a pracovať stopercentne. Kto by mal zo začiatku obavy a nedôveru voči tejto netypickej "nástrahe" na háčiku marmyšky, toho môžem ubezpečiť, že to funguje skvele a marmyška vylepšená s marabu patrí medzi moje najúčinnejšie kombinácie pri tomto spôsobe lovu.

privlace
Spôsob uchytenia marmyšky s marabu

Upevnenie marmyšky na vlasec musí byť trochu iné, ako keď máme možnosť uviazať marmyšku o voľné ramienko háčika. To je v našom prípade celé pokryté s perím a tak je nutné upevniť marmyšku iným spôsobom. Používam jej uchytenie do slučky. Postup by mal byť zrejmý z obrázku. Vlasec prevlečiem stredom marmyšky cez dierku a na konci uviažem pevnú slučku. Tú potom len prehodím cez háčik a uzlík pretiahnem cez dierku naspäť nad marmyšku. Tým vlastne došponujem vlasec a marmyška je bezpečne uviazaná. To, že ten kúsok nad telom marmyšky až po uzlík ide vlasec dvojito, nemá vplyv na pohyb nástrahy ani neodrádza ryby vzhľadom na to, že pri tomto spôsobe lovu sa používajú extrémne tenké vlasce. Ak prechádza vlasec cez stredovú dierku, je dobré sa po uviazaní presvedčiť, či marmyška nemá ostré okraje dierky. Problémová môže byť najmä tá strana marmyšky, kde je do vypuklého pliešku nalievané olovo. Ostrý plech môže byť príčinou straty úlovku. Po uviazaní treba pri týchto marmyškách trochu pomykať s citom za vlasec, či nikde nehrozí nebezpečenstvo z prerezania vlasca. Najmä v minulosti mali s týmto problémy marmyšky z Ryny, no dnes je už situácia omnoho lepšia. V prípade nutnosti stačí tieto hrany trochu skosiť špičkou manikúrových nožníc. Takisto aj kvalita háčikov býva už dnes na veľmi dobrej úrovni a marmyšky nemajú choroby, ako tie v minulosti, kde sa háčiky často lámali kvôli prílišnému prekaleniu. Pokiaľ použijem marmyšku s očkom, viažem ju klasicky, ako napr. obratlík a odpadá tu problém viazania do slučky.

privlace

Nabudúce sa už pozrieme na konkrétne použitie tejto nástrahy v praxi, spôsob vedenia a možnosti, ktoré nám poskytuje.

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)