Prívlačové súťaže v roku 2007

Články

Hoci rok 2007 ešte neskončil, väčšina prívlačových súťaží už bola ukončená. Chcel by som Vám preto priblížiť ligové a pohárové súťaže, zaspomínať na úspešné Majstrovstvá sveta, či Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov, ale i ďalšie významné udalosti, ktoré sa spájali s prívlačou v tomto roku. Tiež sa pozrieme, čo nás čaká v roku nasledujúcom. Keďže sám som bol v centre tohto diania, ponúkam vám svoj pohľad na tieto udalosti.

Začiatok roka patrí tradične pohárovému bodovanému preteku na VN Striebornica. Výsledky bodovaných pohárových pretekov sa nezarátavajú do súťaže družstiev, ale iba do dlhodobého ATP rebríčka jednotlivcov spolu s výsledkami pretekára počas jednotlivých ligových kôl. Každoročne sa tento rebríček vyhodnocuje a tým poskytuje najkomplexnejší prehľad o výsledkoch jednotlivca počas jeho pôsobenia v prívlačových súťažiach. Zároveň slúži ako podklad k tvorbe reprezentácie.

privlace
Majo Horník z trnavského družstva na pretekoch 2. ligy na Hornáde
Striebornica 29.4.2007

Tradične dobre zarybnená menšia priehrada neďaleko Piešťan, bola ku mne pomerne krutá. Hoci v predchádzajúcich ročníkoch sa mi darilo obsadiť popredné priečky, tento rok mi preteky vôbec nevyšli podľa mojich predstáv. Lovili sa hlavne pstruhy dúhové, ktoré najčastejšie útočili na drobné twistre a rotačky. Okrem dúhakov sa tu tiež lovia sivone, zubáče i kapre. Najlepšie si tento rok počínali:

1. Pernický S.
2. Kuhajda R.
3. Václavek R.
4. Mrázik J.
5. Hurtony J.

Mne sa v týchto pretekoch nedarilo bodovať a ako sa neskôr ukázalo, práve tieto body ma neskôr veľmi mrzeli.

1. liga

Prvé ligové kolo sa uskutočnilo na rieke Váh nad Ružomberkom v dňoch 21. – 22.4.2007. Tieto preteky boli zároveň aj prípravou na Majstrovstvá sveta, ktoré sa tu konali o pár týždňov neskôr. Preteky boli veľmi náročné, lovilo sa malé množstvo rýb a dokonca i s jednou rybou sa dalo vyhrať kolo. Mne prvé kolo vyšlo veľmi dobre.V malej priehlbenine pod vyvrateným stromom som zbadal menších pstruhov zberajúcich hmyz z hladiny. Podarilo sa mi ich oklamať na rotačku. Ulovil som 7 pstruhov potočných, čo bol malý zázrak a víťazstvo v sektore. V ďalšom kole som chytil už iba 1 pstruha, čo bol však tiež dobrý výsledok a v poslednom kole som nechytil nič. Moji kolegovia z družstva Trenčín A (Majo Fedeš, Lukáš Čellár, Peter Zachar) boli na tom o niečo horšie. Ale i tak sme boli po 1. kole na skvelom 2.mieste spolu s Piešťanmi, iba 1 bod za družstvom z Martina. Rýb sa však chytalo veľmi málo a reprezentanti, ktorí sa mali pripravovať na MS, boli veľmi sklamaní.

privlace
Aďo Šimko z Martina z pretekov 1.ligy na Váhu nad Ružomberkom

Druhé preteky 1. ligy sa konali 23. – 24.6.2007 na Váhu nad Martinom. Hoci sme sa na túto trať všetci tešili, pretože sa tu nachádza množstvo jalcov, pstruhov a ostriežov, príroda opäť raz zasiahla proti nám. Zvýšená hladina a kalná voda nás nemilo prekvapili. Napriek tomu sa chytalo pomerne veľa rýb, hlavne na rotačky a voblery. V týchto pretekoch sme skončili na 3. mieste za Piešťanmi a Želiezovcami. Všetci členovia nášho družstva podali vyrovnaný výkon, ktorý však mohol byť ešte lepší. Prispel som k tomu aj ja svojou chybou, keď som celé prvé kolo odchytal na polovičnom úseku. Pomýlila ma totiž stuha, ktorá označuje sektor, ktorá tu ostala z minulého roku. Naše družstvo kleslo na celkovú 3.priečku po dvoch kolách.

Rozhodnutie malo prísť v 3.kole 8. – 9.9.2007 na Hrone pod Želiezovcami. Opäť zvýšená a prikalená voda nás už ani príliš neprekvapila. Lovili sa hlavne jalce, bolene, ostrieže, ale i mreny a iné biele ryby. Výborným výkonom sa prezentoval domáci Martin Forbak, ktorý pomohol domácim Želiezovciam k celkovému 2.miestu. Víťazstvo si už nenechali ujsť Piešťany. Za naše družstvo nastúpil po prvýkrát náhradník Braňo Jaraba a hoci bol nováčikom, podal veľmi dobrý výkon. V Želiezovciach sme skončili opäť na 3. mieste, ale celkovú 3. priečku sa nám žiaľ nepodarilo udržať. Víťazstvom v poslednom kole si ju o 2,5 boda zabezpečil Liptovský Mikuláš. Rozhodla možno jedna ryba. Musím však povedať, že chlapci z Liptovského Mikuláša si výsledok za ich prístup a snahu zaslúžili. My sme tento rok skončili na 4. mieste. Do 2.ligy zostúpilo družstvo Žiliny B.

privlace
Braňo Pisárik na Vláre na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov

 

1. Piešťany206
2. Želiezovce239,5
3. Liptovský Mikuláš243
4. Trenčín A245,5
5. Dubnica nad Váhom276,5
6. Ružomberok283
7. Martin287,5
8. Púchov290
9. Senec298,5
10. Vranov nad Topľou326
11. Žilina A327,5
12. Žilina B344
2. liga

Druholigové preteky sa konali v Košiciach na Hornáde, v Leviciach na VN Veľké Kozmálovce a na Dunaji pod VN Gabčíkovo. Keďže som sa na nich nezúčastnil, nemôžem Vám podať bližšie informácie. Súťaž však bola počas celého roka veľmi vyrovnaná a družstvá 2. ligy by sa určite nestratili ani v lige prvej. V súťaži zvíťazilo a do 1 .ligy postúpilo družstvo Trnavy, ktoré skončilo pred družstvami z Kysuckého Nového Mesta A a Bratislavou A.

 

1. Trnava149,5
2. Kysucké Nové Mesto A182
3. Bratislava A198
4. Kysucké Nové Mesto B206
5. Levice206,5
6. Prešov224,5
7. Košice237
8. Zvolen262
9. Kežmarok274
10. Bratislava B292,5
11. Trenčín B375
Majstrovstvá sveta, Ružomberok (24. – 26.5.2007)

Priebeh a výsledky Majstrovstiev sveta som vám dosť podrobne popísal v predchádzajúcich číslach RRR. Skvelé 3. miesto, ktoré dosiahlo naše družstvo v zložení Vlastimil Těšický, Ladislav Mlynarovič, Juraj Mrázik, Peter Zachar a Pavol Baďura s trénerom Mariánom Fedešom a ja ako kapitán som si až s odstupom času uvedomil v plnom rozsahu. Výborné bolo aj 6. miesto v súťaži jednotlivcov Vlastimila Těšického a 8. miesto Ladislava Mlynaroviča. Výborne pripravený šampionát spolu s dosiahnutým výsledkom si zaslúžia úctu a poďakovanie organizátorom a reprezentantom.

privlace
Vlasto Těšický po vyhratom sektore na Majstrovstvách sveta 2007
Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov, Trenčín (15. – 16.9.2007)

Prvé Majstrovstvá Slovenska sa mali pôvodne uskutočniť v Piešťanoch na Váhu. V tomto čase však prebiehalo aj čistenie VN Sĺňava a časť rýb vytiahla práve do úseku Váhu, kde mali byť preteky. Rozhodli sme sa preto zmeniť trať do Trenčína. To však nebol koniec problémov. Zvýšená a kalná hladina v čase konania pretekov nás prinútila hľadať náhradnú trať. Voľba padla na malú riečku Vlára. A ako sa ukázalo, bola to dobrá voľba. Pretekov sa zúčastnilo 41 najlepších prívlačiarov podľa rebríčka ATP z minulého roku. Bolo treba však vyznačiť znovu celú trať, ktorá bola už pripravená na trenčianskom Váhu. Túto neľahkú úlohu sme ako domáci mali na starosti my dvaja s Petrom Zacharom a musím priznať, že bez pomoci našich kolegov z dubnického družstva (Vlastimil Těšický, Branislav Waldecker, Peter Klimovský a Ján Krásny) by sme ju iba ťažko zvládli. Aj touto cestou im ešte raz ďakujem. Hoci som v tomto roku na Vláre nechytal a organizačné povinnosti mi nedovolili ísť si vyskúšať trať pred pretekmi, na Majstrovstvách Slovenska sa mi podaril skvelý výsledok. Hlavne prvé kolo bolo ako z rozprávky. Za 1,5 hodiny sa mi podarilo nachytať 63 rýb, hlavne jalcov a plosiek. Veľkú zásluhu na tom má aj môj rozhodca Rasťo Kuhajda, ktorý pracoval ako hodinky. Vypínal ryby, meral, zapisoval. Takto by som si predstavoval prácu rozhodcu. Vďaka Rasťo. V druhom kole som ulovil 25 rýb, čo opäť stačilo na víťazstvo v sektore a v poslednom kole som skončil 2. Celkovo z toho bol skvelý výsledok a pre mňa obrovská náplasť za celoročné starosti.

 

1. Sámela J.
2. Timoranská A.
3. Kuhajda R.
4. Forbak M.
5. Ardan A.
privlace
Traja najlepší jednotlivci na Majstrovstvách Slovenska jednotlivcov
Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky (alebo ako sme Čechom rybník vypálili)

22. – 23.9.2007 sa konali na rieke Berounke Medzinárodné majstrovstvá Českej republiky v prívlači a pozvané na tento šampionát boli aj 2 družstvá zo Slovenska. Je to súťaž 4-členných družstiev z jednotlivých krajov ČR, ktorých sa môžu zúčastniť aj zahraničné družstvá. Obsadenie bolo naozaj hviezdne. Strieborné družstvo ČR z Majstrovstiev sveta, vicemajstri sveta bratia Tichý ale i ďalší skvelí českí prívlačiari, boli zárukou vysokej úrovne pretekov. Členov našich družstiev tvorili najlepšie umiestnení jednotlivci z dlhoročného rebríčka ATP a tohtoročného umiestnenia jednotlivcov.

Ja som sa pretekov pre pracovné povinnosti nezúčastnil. Tu sa našim chlapcom podaril husársky kúsok, keď družstvo Slovensko 2 v zložení M. Forbak, M. Danek, P. Horňák a P. Badura dokázalo v silnej konkurencii zvíťaziť a družstvo Slovensko 1 v zložení J. Mrázik, L. Mlynarovič, B. Pisarík a V. Těšický skončilo na výbornom 5. mieste. V jednotlivcoch skončil na 2. mieste V.Těšický , 3. bol M. Forbak a 5. P.Badura.

 

V celoročnom rebríčku ATP jednotlivcov v tomto roku suverénne zvíťazil Martin Forbak z družstva Želiezoviec, pred Braňom Pisaríkom a Jurajom Mrázikom z Piešťan. Mne sa ušla opäť zemiaková medaila a práve body zo Striebornice mi veľmi chýbali.

Súťažný prívlačový rok sme uzavreli maratónom na Striebornici, ktorý pozostával zo 6 pretekov (najlepšie skončili J. Mrázik, J. Sámela a L. Mlynarovič) a premiérovým ročníkom Tureňského ostrieža – pohárového preteku, ktorý bol naplánovaný na koniec novembra.

Rok 2007 bol veľmi náročný a namáhavý. Odmenou však boli skvelé výsledky, ale i sklamania. V roku 2008 nás čakajú nové úlohy. Zavedenie nových pravidiel, ktoré sme pripravili podľa pravidiel medzinárodných, Majstrovstvá sveta v Bulharsku, či domáce ligové súťaže a poháre. Pokúsime sa pripraviť aj po prvý krát Majstrovstvá SR juniorov. Prosím preto aj touto cestou prípadných mladých záujemcov o prívlač do 15 rokov, aby sa mi ozvali na adresu vajak@vajak.sk. Verím, že sa nám podarí nadviazať na skvelé tohtoročné výsledky aj v r. 2008.

Mgr. Jaroslav Sámela

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)