Ultraľahká prívlač

Články

Pri pretekárskom love rýb na prívlač sa často dostávame do situácii, za akých by sme pri klasickej prívlači na ryby ani nešli. Kalná a zvýšená voda, nepriaznivé počasie, ruch na brehu i vo vode, množstvo rybárov. Pri pretekoch chytáme často na tej istej trati aj niekoľkokrát za seboua ryby ostanú veľmi opatrné a ťažko uloviteľné. Uloviť za takýchto podmienok hoci len pár centimetrovú rybku je často naozaj umenie a pretekárske majstrovstvo. Preto sa pretekárska prívlač odlišuje od tej klasickej, kedy môžeme ísť na ryby v čase, ktorý pokladáme za najvhodnejší, vyberáme si vhodné miesto a spôsob lovu. Aby sme pri pretekoch dokázali uloviť opatrné ryby, využívame často prvky ultraľahkej prívlače, ktoré sa dajú využiť aj pri klasickej prívlači. Rád týmto spôsobom lovím hlavne v zimnom období, kedy ryby nie sú príliš aktívne alebo sú viac opatrné. Musím však upozorniť, že pri ultraľahkej prívlači sa nesústredím na lov kapitálnych rýb i keď i väčšie ryby sa občas dajú oklamať, ale ide mi skôr o zábavu a množstvo úlovkov.

Nástrahy
Z hotových nástrah využívame hlavne rotačky od veľkosti 1 a menšie, často až č. 00 či 000, kedy je krídelko rotačného listu veľké len niekoľko milimetrov. Veľmi obľúbené a dostupné sú Vaškovky, Meppsky, Hammerky, ale i iné značky, ktoré si pretekári často ešte sami upravujú. Vymieňajú sa telíčka, farbia krídelka, zmenšujú háčiky. Mnohí z pretekárov by sa určite uživili aj ako šperkársky majstri. Rotačky patria k mojim favoritom hlavne v letnom období.

privlace
Netypické voblery japonskej firmy Jackson

Nájsť vhodnú značku a typ medzi voblermi nie je vždy práve jednoduché. Malé voblery, často len 1 – 2 cm veľké nemajú vždy práve najlepší chod. Treba si ich preto vyskúšať a prípadne upraviť. Dajú sa na nich tiež vymieňať háčiky, robiť farebné úpravy a tí šikovnejší si ich dokážu vyrobiť i sami. Rad používam voblery značiek Dorado, Rapala, Salmo a Illex. Absolútnou špičkou sú voblery Jackson, ktoré okrem klasických rybičkovských tvarov majú vo svojej ponuke i voblery v tvare hmyzu, lariev či červov. Väčšinou používame voblery do 5 cm, podľa situácie to môžu byť plávajúce, ale i potápavé typy. Dajú sa využiť v letnom (uprednostňujem plávajúce), ale i v zimnom období (potápavé).

Gumové nástrahy patria medzi najčastejšie používané nástrahy pri ultraľahkej prívlači. Zvyčajne sú to mikrotwistre a rippery dlhé do 3 cm. Obľúbenou nástrahou pretekárov hlavne pri love pstruhov sú aj nymfy Berkley. Hitom posledných sezón sú smáčky – gumové rybičky s tenkým chvostíkom. Treba s nimi však vedieť pracovať, ale ak sa to naučíte, určite si vás získajú. Farebná škála je veľmi široká a jej výber závisí od mnohých faktorov (čistota vody, oblačnosť či slnečné počasie, druh lovej ryby, ...). Pomenovanie smáček im dal náš kamarát, kolega a výborný rybár Milan Rozsypal z Čiech. Hoci som tieto nástrahy poznal už skôr vo väčších rozmeroch, získali si ma hlavne pri ultraľahkej prívlači. S veľkosťou nástrahy súvisí aj veľkosť použitej hlavičky, resp. háčika. Zvyčajne používame hlavičky s hmotnosťou 0,5 – 3 g, maximálne 5 g. Výnimkou nie sú ani háčiky bez záťaže, ktorá môže byťumiestnená na vlasci. Svoje uplatnenie nájdu počas celej sezóny, patria však medzi najúspešnejšie nástrahy v zimnom období.

privlace

Marmyšky zažívajú práve vďaka ultraľahkej prívlači svoj boom. Olovené či kovové hlavičky rôzneho tvaru i farby s malým háčikom, ktorých atraktivitu zvyšujeme umelými patentkami, červami či mikrotwistrami, dokážu oklamať i skúseného ostrieža, jalca či šťuku. V poslednej dobe sa objavili i na pultoch predajní celé sady marmyšiek od firmy Jaxon, ktoré sú cenovo dostupné a úspešné. O ich znovuobjavenie sa zaslúžil i môj kolega a spolubojovník Peťo Zachar, s ktorým si vymieňame skúsenosti a zdokonaľujeme naše nástrahy.

Vlasce
Aby ste týmto malým a ľahkým nástrahám zabezpečili správny chod, musíte tomu prispôsobiť aj ostatné časti vášho výstroja. Vlasce používame najčastejšie o priemere 0,08 – 0,14 mm. Skúšal som používať aj šnúru s priemerom 0,04 mm pri love zubáčov, ale použitie vlascov je pri love ultraľahkou prívlačou výhodnejšie. Vlasce sú pružnejšie a aj s malými priemermi sa dá zdolať väčšia ryba. Značiek je pomerne široký výber. Treba si vyskúšať rôzne vlasce, aby ste si našli ten svoj, ktorý vám bude vyhovovať pevnosťou, oteruvzdornosťou, ale i pamäťou a stáčaním. Nezabudnite ich však častejšie meniť. Najčastejšie používam vlasce Esox, Dragon, Mikado, Gull.

Navijaky
Vzhľadom na ľahkosť celej zostavy používame menšie i navijáky, zvyčajne s veľkosťou 750 – 2500 (číslovanie veľkosti Shimano, Daiwa). Vzhľadom na to, že z malých cievok ľahko spadáva vlasec, využívam najčastejšie navijáky veľkosti 2000. Samozrejmosťou je presný a vyvážený chod, ako i celková spoľahlivosť. Medzi moje obľúbené značky patria spomínané Shimana a Daiwy.

privlace

Prúty
Dobrý prút musí byť vaším zmyslovým orgánom, prostredníctvom ktorého dokážete prenášať kontakty s nástrahou a tým vlastne i s rybou či dnom. Zároveň pomocou neho musíte dať svojej nástrahe život a taktiež vám musí pomôcť úlovok zaseknúť a zdolať. Tvorí preto veľmi dôležitú súčasť našej výbavy. Vybrať ten správny prút tak, aby spĺňal všetky požadované kritéria, nie je vôbec jednoduché. I ja vlastním viac prútov na ultraľahkú prívlač Ich gramáž sa pohybuje od 0 do cca 20 g. Presná hranica sa nedá jednoznačne vymedziť a ani vrhacia záťaž udávaná výrobcom nebýva vždy pravdivá. Pri rotačkách a vobleroch používame tvrdšie špičky, pri gumenných nástrahách naopak mäkkšie. Moje obľúbené sú prúty so špičkovou (vrcholovou) akciou. Prúty používame v dĺžke cca 2 – 3 m. Dlhšie prúty využívam hlavne na miestach, ku ktorým sa chcem nepozorovane a potichu priblížiť. Často ani nenahadzujem pomocou navijáku, ale využívam iba dĺžku prúta a vlasec si pridŕžam ľavou rukou. Kratšie prúty používam v zarastených a ťažko dostupných terénoch a pri love okolo brehu „pod nohami“. Niektoré prúty som si sám upravil tým, že som u nich vymenil špičky (ak sa dajú vymieňať) z laminátovej za tuhšiu a rýchlejšiu uhlíkovú. Niektorí kolegovia si dokonca vyrábajú celé prúty. Výborné prúty si robí Juro Mrázik, pričom používa špičkové muškárske blanky, čo však nie je lacná záležitosť hlavne v prípade, ak blank pokazíte. Treba preto hľadať na trhu vhodné značky ako napr. Jaxon, Mikado, Dragon a iné. Nedávno sa mi dostal do rúk prút Jackson s dĺžkou 2,10 m a vrhačkou 0 – 7 . Tento prút najlepšie spĺňa moje požiadavky a predstavy pre ultraľahkú prívlač s gumkami. S prútom však budete loviť vy. Ide o váš pocit a to čo sedí v ruke a vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať i vám. Preto si vyberajte také náčinie, z ktorého budete mať dobrý pocit vy. Určite to nie je ľahké a nie vždy sa to podarí na prvýkrát.

Spôsob lovu a prezentácia nástrah
Ani tá najdokonalejšia a najdrahšia výstroj vám však ryby sama nenachytá. Poznám rybárov, ktorí s menej kvalitným náčiním dokážu nachytať množstvo úlovkov. Narodili sa totiž s darom pozorovať a žiť s prírodou. Dokážu prezentovať svoje nástrahy na správnom mieste a takým spôsobom, že oklamú aj skúsené ryby. Ťažko je kopírovať ich štýl. Treba sa ho postupne učiť, skúšať a hlavne pozorovať prírodu a vodu. Aké ryby sa v nej pohybujú, ako reagujú na podnety, kde sa zdržiavajú. Často si nástrahu pritiahnem do plytkej a čistejšej vody, skúšam si rôzne pohyby nástrahy, snažím sa čo najprirodzenejšie napodobňovať živú rybku. Aj rotačka sa dá prezentovať rôznymi spôsobmi a nie len monotónne ťahať jedným smerom. Väčšiu variabilitu prezentácie nám však poskytujú voblery a hlavne gumové nástrahy. Nebudem vám radiť, ako máte nástrahu prezentovať, hľadajte, skúšajte, pozorujte. Nezabudnite si so sebou zobrať dobrý fotoaparát, aby váš úlovok mohol priniesť radosť ďalším rybárom alebo neskôr opäť vám. Želám veľa krásnych chvíľ a úlovkov.

Jaroslav Sámela

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)