Fotopríbeh - pstruh dúhový

Články

Sezóna lovu pstruhov už bola v plnom prúde a my sme sa rozhodli spraviť si víkendový výlet na Liptov. Jeden deň sme chceli využiť s lyžami posledný sneh v horách tej sezóny a druhý deň sme chceli správne zničení skúsiť podráždiť nejakých pstruhov na Bešeňovej. Správne naladení z vydareného zahájania spred niekoľkých týždňov práve na tejto priehrade sme si robili veľké oči a neúspech sme si ani teraz v najmenšom nepripúšťali. Ale ako to už často býva, človek mieni a príroda mení.

Pri vode sme boli už ráno od šiestej. Pár rýb sa nám podarilo chytiť hneď ráno, ale ani počet a ani ich veľkosť nebola nijako oslňujúca. S pribúdajúcim časom ustávali aj zábery a tak okolo desiatej musíme len smutne konštatovať, že to nie je žiadna sláva. Rozhodujeme sa vyskúšať ešte jeden úsek na opačnej strane priehrady, ktorý nám v minulosti už niekoľkokrát priniesol pekné úlovky. Prichádzame tam a už z diaľky vidíme, že ryby sú tu aktívne. Zbierajú pri hladine liahnuci sa hmyz a každú chvíľu vidno niektorú z nich zakrúžkovať. S novou vervou nahadzujeme, no ryby si naše nástrahy vôbec nevšímajú. Meníme ich, skúšame rôzne typy, no stále nič. Hladina je ako sklo. Je zaujímavé, že ryby sa vôbec neplašia pokojne sa kŕmia v našej blízkosti ďalej. Nástrahy, ktoré chodia okolo nich, však úplne ignorujú. Overené nástrahy sklamali a tak sa k slovu postupne dostávajú aj tie, ktoré sú v krabičkách už dlhší čas bez nasadenia.

Ryby sú evidentne pod hladinou, žerú malú potravu, ktorú nemusia naháňať a tak sa tomuto snažím prispôsobiť výber nástrahy. Nie je nutné ju ani ďaleko hádzať, pretože ryby sú v našej blízkosti. Vybral som si malú rotačku so strímrom namiesto trojháčika. Snažím sa ju ťahať úplne pomaličky pod pokojnou hladinou, aby ju chvíľami prerazila vlnka od rotujúceho krídelka. Asi 15 metrov, priamo predo mnou vidím opäť spraviť malé kolečko od zbierajúceho pstruha. Keďže mám práve „nabité“, posielam rotačku práve tam a pomaly ju začínam ťahať. Asi po 5 metroch vidím za rotačkou zdvíhajúcu sa hladinu. Za chrbtom mám kamaráta s fotoaparátom, ktorý si tam práve fotí určite zase nejaké púpavy :o) Kričím na neho: „Foť to, foť to!“ - a na prekvapenie to zvláda celkom pohotovo. Je jasné, že nástraha konečne zaujala jedného zo pstruhov. Neprestávam navíjať a do nástrahy zrazu ryba jemne ťukne. Na nič nečakám a v momente sekám.

privlace

Podarilo sa mi ju trafiť a na hladine sa spraví veľký závar od prekvapeného pstruha. Párkrát sa prevalí na hladine a začína splašene unikať od brehu.

privlace

privlace

Po chvíli však mení taktiku boja a začne sa ťahať pozdĺž brehu doľava. Brzda neustále kvíli a až po nejakých dvadsiatich metroch sa mi darí tento prvý nápor dostať pod kontrolu.

privlace

privlace

Pomaly získavam aj prvé metre vlasca späť na naviják. Pstruh sa však nechce len tak ľahko vzdať a stále si ešte dokáže pár metrov vytiahnuť. Cítiť však, ako sú jeho pohyby čoraz malátnejšie a úniky sa postupne menia na prevaľovanie na hladine.

privlace

Prudké úniky na začiatku ho stáli veľa síl a už nemá na to, aby dokázal dlhšie vzdorovať. Zachvíľu si líha na hladine na bok. Nastáva čas na vylovenie.

privlace

Asi na tretíkrát sa mi darí rybu bezpečne uchopiť za hlavou a je dobojované.

privlace

privlace

Pstruh je to pekný. Dosť veľký na to, aby spravil radosť, ale stále však malý na to, aby to bolo na vrchol (v dúhakoch :o). Najdôležitejšie však pri tejto rybe bolo, že prišla v čase, keď sme už nedúfali v úspech a doslova sme sa trápili. Záber bol možno dielom šťastného výberu nástrahy, možno prišiel vďaka vhodnému spôsobu jej vedenia, ktorý dokázal práve v tej chvíli pstruha vyprovokovať a možno to bolo len dielom náhody, pretože ďalšia ryba už neprišla. A možno zo všetkého trochu. Každopádne to bol jeden z mnohých dní na rybách s tým vydarenejším koncom.

privlace

privlace

Pstruh je už zbavený nástrahy a zase sa môže spokojne vrátiť späť do vody.

Použité náčinie: prút: Dragon Team Dragon, 270 cm, 5 – 18 g
navijak: Shimano Aero GTM 3010
vlasec: 0,14 mm
nástraha: rotačka Hammer č. 0 so streamerom

privlace

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)