700 dôvodov na rešpekt (7. časť)

Články

Šťuku môžete s úspechom loviť aj na wobleri s farbou imitujúcou ostrieža, ostračku, čerebľu, potočáka, dúhaka, belicu, alebo inú bielu rybu, ale úspešný je aj vzor samotnej šťuky. Zmena je život a preto dnes značky woblerov zoradím nie podľa mojej osobnej úspešnosti, ale podľa abecedného poradia mnou používaných a vám odporúčaných výrobcov: Abu Garcia, Balzer, Berkley, Cormoran, D.A.M, Dorado, Exclusive, Exori, Gamakatsu, Nils Master, Owner, Rapala, Salmo, Strike Pro, WFS, Yo-zuri.

privlace

Rotačné blyskáče – nesmrteľné nástrahy
Asi je to tým, že rotačka nepredstavuje iba vizuálnu imitáciu dravcovej prirodzenej koristi, ale tento „mechanizmus“ prebúdza u dravca inštinkt predátora za pomoci vytvárania intenzívnych vibrácií a optických efektov. S vibráciami to nekončí, naopak práve začína. Ruka v ruke s vibráciami idú aj svetelné (optické) signály. Rotačiek je nepreberné množstvo tvarov, veľkostí s rôznou hmotnosťou a od viacerých svetových výrobcov. Osobne používam klasické i vŕbové tvary rotačných listov a to od veľkosti č. 3 - 6. Krídelko môže byť od výrobcu potiahnuté farebnou potlačovou fóliou, alebo len nastriekané. Taktiež telíčko rotačky môže mať rôzny tvar i farbu. Ak sa vám farby od výrobcu nepáčia, alebo máte inú predstavu ako by mal blyskáč na šťuky vyzerať, môžete si ho sami farebne i doplnkovo (napr. perie marabu na trojháčiku) modifikovať. Producenti: Abu Garcia, Balzer, Blue fox, D.A.M, Emte, Fladen, Hammer, Mepps, Mosca, Panter martin, Ryna, Spinnex a i.

Lyžičkové blyskáče – plandavky
Lyžičkové blyskáče sú klasické prívlačové nástrahy na ktoré by ste nemali zabudnúť ani v dnešnom pretechnizovanom šťukovom rybolove. Plandavky sa vyrábajú v mnohých najrôznejších, možných i nemožných tvaroch (od štíhlych boleňových, až po široké a zavalité), veľkostí a hmotností, ktorá závisí od hrúbky použitého plechu. Modelové klasiky z radu plandaviek (od Abu Garcie) sú Utö, Atom a Lotto. Túto nástrahu môžete šťuke prezentovať rôznymi spôsobmi. Tak ako sa dá rovnomerne vláčiť, tak ju môžete nechať aj po niekoľkých otočeniach kľučkou navijaka nechať klesnú, odpočítať si 3 – 4 sekundy a opäť začať navíjať. Existuje aj iná možnosť, kde trhavým spôsobom oživujem plandavku v krátkych, kontinuálnych časových intervaloch pomocou špičky prúta. Porovnateľné spôsoby správania sa (plávania) sú známe u chorých, či poranených rýb. Obecne o nich môžem tvrdiť, že sa s nimi najlepšie chytá od 0 – 4 m vody. Rýchlosť klesania (prepadávania) lyžičkového blyskáča ku dnu je závislí od jeho hmotnosti. Producenti: Abu Garcia, Balzer, Blue fox, D.A.M, Fladen, Grizzly system, Robinson, Ś?T, Spinnex a i.

privlace

Gumené nástrahy – jigy
Nástrahy z mäkkého plastu vytvorili v posledných rokoch novodobý, expandujúci boom v renesancii rybárskych nástrah. Trh ponúka nepredstaviteľné množstvo farieb, tvarov, veľkostí a modifikácii, či kombinácií, že človek má častokrát hlavu v smútku, keď si má vybrať čo i len jednu z nich. Vždy sa mu vynárajú nezodpovedané otázky. Bude to tá pravá? Je to správna veľkosť, či tvar? Vybral som vhodnú farbu na danú lokalitu, či podmienky lovu? Nedá sa so stopercentnou určitosťou povedať, že „daj toto, určite chytíš“. Príslovečné „babo raď“ je len v rovine skúšania, experimentovania. A výsledky? Je dobré si ich niekde zapisovať. Ja to tak aspoň robím niekoľko rokov. Veľkosti „gumičiek“ môžete vhodne kombinovať podľa potreby (napr. hĺbka loviska a sila spodného prúdu, sfarbenie vody atď.) s olovenými jigovými hlavičkami rôznej gramáže. Producenti: Balzer, Berkley, Cormoran, Fladen, Mister Twister, Relax, Storm a i.

A akú farbu „gumy“ zvoliť?
Farba použitej nástrahy sa počas roka, ale aj revíru veľmi mení. Spôsobené je to množstvom okolností, ktoré sú špecifické pre dané obdobie, či lokalitu. Ak mám vsadiť na farbu jigu, závisí voľba na farbe a hĺbke vody (prechod slnečného spektra a jeho lomu), ročnom období (teplota vody), veľkosti a druhu ryby lovenej šťukou (použitie „dôveryhodných“ imitácií silikónových nástrah) a taktiež prvkov zohľadňujúcich dané lovisko. V úseku s prekážkami a plytkou vodou použijem ľahšie jigové hlavy klesajúce pomalšie, na stanovisku bez prekážok s hlbokou, či prúdivou vodou naopak ťažké hlavy rýchlo klesajúce ku dnu. Hmotnosť jigovej hlavy radšej volím primeranej hmotnosti, ako by som si mal lov znepríjemňovať neustálymi falošnými zábermi, zachytávaním o prekážky, či dno alebo trhaním. Využívam systém odpočítavania.

V septembri až októbri lovím s bielou alebo perleťovou farbou a s akoukoľvek kombináciou pastelovej farby chrbta (modrá, čierna, hnedá, červená, zelená a fluorescenčné farby s rôznofarebným flitrom). Dôvod? Voda sa prečisťuje a začína byť krištáľovo čistá. V lete, keď býva častejšie po búrkach či dlhotrvajúcich dažďoch odporúčam aj divoké kombinácie červenej so zelenou, alebo modifikácie fluorescenčných farieb a samozrejme farby riečnej klasiky v čistom prevedení bielej, perleťovej (slonia kosť), žltej a pod.

privlace

Pohyb je rozhodujúci
Aj keď farba gumenej nástrahy zohráva určite svoju nezanedbateľnú úlohu, rozhodujúce pre vyprovokovanie k útoku, čiže záberu šťuky zostáva jej pohyb. Na začiatku šťukovej sezóny i v lete môžete gumu prezentovať pomerne agresívnym spôsobom (nepravidelne rýchle a dlhé skoky nad dnom alebo v stĺpci trhnutiami a následnou pár sekundovou prestávkou alebo dlhším časom klesania ku dnu a následným rýchlym zdvihnutím špičky prúta nahor, či do strany. Skúšajte, experimentujte, či modifikujte staré a jednoduché vedenia tejto nástrahy. Keď je už v novembri zima, stačí poskakovať a robiť malé skoky (10 – 20 cm), alebo trhania s niekoľko sekundovými prestávkami, medzi jednotlivými skokmi. V severnej časti USA jej hovoria „step by step“ – krok za krokom. Chcem zdôrazniť, že v takomto „zimnom“ období už šťuka len veľmi nerada podniká dlhšie výpady za korisťou. Väčšinou leží nehybne pri prekážke na dne a len občas „cvakne papuľou po potrave, čo sa objaví v tesnej blízkosti. Nástrahu jej servírujeme doslova popred nos. Ale čím sa voda stáva viac chladnejšou, tým dlhšie trvá, kým dravca vyprovokujeme k záberu.

POČASIE
Tento faktor môže pozitívne i negatívne ovplyvniť úspešnosť vašej rybačky. Napríklad za prudkého a výdatného dažďa sa podarí len veľmi zriedkavo chytiť peknú šťuku. Naopak za pekného počasia, polooblačna s miernym vetrom alebo chmúrne jesenné dni s miernym dažďom sú ako stvorené na lov. Na počasie sa musíte ale vždy pozerať v súvislostiach. Ryby potrebujú svoju dávku potravy a neprestanú žrať len kvôli tomu, že dlhšie nesvieti slnko, alebo prší, sneží, či panuje nevľúdne, pod nechty zachádzajúce počasie. Aj prvé prízemné mrazíky (vtedy sa začínajú rybky viac kumulovať na jednom mieste) sú prospešné pre lov. V zime sa môžu vyskytnúť oblačné a daždivé dni, ktoré sú pre lov vynikajúcim obdobím, pretože takýto typ počasia prináša zmiernenie teplôt. Platí to hlavne pre lov v menších typoch revíroch ako sú rybníky.

privlace

Ako je to možné, že šťuka rybárom tak učarovala? Je to kvôli jej nevšednému vzhľadu oproti iným rybám? Alebo pretože je dravá a má ozubené ústa? Či je to pre jej zvláštny spôsob života, či spôsob akým sa zmocňuje svojej koristi? Šťuka je elegantná ryba, ktorá si zaslúži tak rešpekt, ako aj úctu. Pravdou však ostáva to, že úspešným lovcom šťúk sa môže stať iba ten rybár, ktorý má aspoň základné poznatky zo života aj ostatných druhov rýb – kaprov, lieňov, mrien, plotíc, úhorov, jalcov, či zubáčov a podobne. Ten kto porozumel vzťahom v spoločenstve rýb, špecifikám života pod vodnou hladinou a technike lovu, práve to rozhoduje o úspechu, či neúspechu lovu šťuky. Tohto nádherného rybieho predátora neulovíte, ak si dobre nevšímate všetko, čo sa deje vo vode a pri vode. Úspech nie je náhoda. Úspech robí radosť.

Ján Vavro

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)