Chutí pstruhom guma?

Články

Jarné prebúdzanie sa prírody sa v radoch priaznivcov prívlače nesie v znamení začiatku pstruhovej sezóny. Tá je už momentálne v plnom prúde a pre tých, ktorí sa k svojmu obľúbenému potoku či rieke nedostali v prvých týždňoch, to znamená vyriešiť jeden problém. Lovci, ktorí prešli všetky sľubné miesta, už stihli "vyškoliť" väčšinu pstružnej populácie a tá začína byť úplne apatická ku väčšine klasických nástrah ako sú rotačky a voblery. Samozrejme, že arzenál nástrah na pstruhy je oveľa širší a okrem systémov s našitou mŕtvou rybkou zahŕňa najmä nástrahy z peria a gumy.

privlace

Verím, že mŕtva rybka tak ako aj nástrahy z peria (rôzne jigy, napodobeniny pijavíc či lariev vodného hmyzu) majú svojich prívržencov. Dôvodov je určite viacero, najdôležitejšia je však u každej umelej nástrahy (a nástrah vôbec) jej účinnosť. Keďže s nimi ale nemám veľa skúseností, budem sa držať "svojho kopyta" a tým sú gumené nástrahy, s ktorými mám oveľa väčšie skúsenosti.

Sú úžasne univerzálne, účinné a dostupné v neprebernom množstve tvarov a farieb. V neposlednom rade sú aj šetrnejšie k peňaženkám nás - rybárov. Okrem toho ponúkajú aj širšiu paletu spôsobov nastraženia, a tým v rôznych podmienkach lovu čo najoptimálnejšiu prezentáciu nástrahy. Pri svojom ročnom pobyte v Spojených štátoch (2002/2003) som sa mimo iného stretol so zaujímavými spôsobmi lovu dravých rýb na umelé nástrahy. V Amerike sú hlavnými lovnými sladkovodnými druhmi bassy (ostračky) a lososovité ryby a lovia sa takmer výhradne na umelé nástrahy, a tak okrem svojej profesie som sa čomu tomu priučil aj v rybačke. Dovoľte mi preto, aby som sa s vami podelil o svoje skúsenosti s lovom pstruhov na gumené nástrahy.

Klasický a "neklasický" twister

Dnes už asi každý vláčkar má vo svojej škatuľke menšie či väčšie množstvo týchto nástrah s vlniacim alebo kývajúcim sa chvostíkom ("kopyto"). Ich účinnosť na rôzne druhy rýb (pstruhy nevynímajúc) je nepopierateľná. Pri love pstruhov však tieto nástrahy majú jednu nevýhodu, a tou je v porovnaní s voblermi a rotačkami väčšie množstvo "nedobratých" záberov (za chvostík). Aj to sa však cvikom dá čiastočne eliminovať. Oproti tomu ich výhodou je pri dostatočnej hmotnosti jigovej hlavičky možnosť prechytať aj hlbšie prúdne úseky tesne a úplne pri dne. Je pravda, že sa to dá dosiahnuť aj určitými druhmi rotačiek a voblerov, ale pri prítomnosti rôznych prekážok na takýchto miestach je ich strata oveľa "boľavejšia" navyše pri použití jigových hlavičiek s "chráničom proti rastlinám" (v angličtine "weedless") z väčšej časti eliminujeme ich stratu v porastoch "vodnej trávy" či medzi koreňmi a potopenými konármi.

Druhým a stále trošku nezvyklým spôsobom použitia klasickej jigovej hlavy je (a to aj napriek jej vysokej účinnosti) jej kombinácia s napodobeninou ráčika. Najmä v revíroch s výskytom týchto kôrovcov je to podľa mňa jedna z najlepších nástrah. Najúčinnejším vedením takýchto nástrah sa mi javí jednoduché "poskakovanie" po dne, alebo mierne potiahnutie nástrahy nad dno s následným klesnutím nástrahy. Výhoda klasickej jigovej montáže pritom tkvie v tom, že môžme chytať po, naprieč aj proti prúdu.

Najvhodnejšími farbami sa z môjho pohľadu javia: kombinácia perlete s čiernou, hnedou, zelenou (kopytá), čierna, hnedá so svojimi odtieňmi, vínová červená doplnená flitrami, v prikalenej vode aj "divokejšie" farby vo veľkostiach 3-7 cm.

privlace

Napodobeniny červov

To, že pstruhy "milujú" červy je všeobecne známe. Nemenej známy je aj fakt, že na pstruhových vodách sa na ne nesmie chytať. Nezostáva teda iné, len použiť čo najvernejšiu umelú verziu tejto super nástrahy (Berkley, Creme lures) zvoliť vhodný systém nastraženia a naučiť sa ju prezentovať čo najdôveryhodnejšie. V USA som sa stretol s niekoľkými verziami systémov s umelými červami, z ktorých sa jeden systém, a to s pevnou záťažou pred nástrahou ukázal veľmi účinný najmä na lov pstruhov.

Systém s pevnou záťažou

O účinnnosti tohto systému som sa presvedčil už viackrát. Najmä na reíroch, ktoré sú pod veľkým tlakom rybárov loviacich na rotačky či voblery je mojím č. 1. V USA som práve týmto spôsobom chytil veľa pstruhov či už na tečúcich alebo stojatých vodách. Aj moji kamaráti, ktorí túto montáž vyskúšali, potvrdzujú jej účinnosť. Naposledy sme sa o nej presvedčili pri návšteve vyrovnávacej nádrže Bešeňová, ktorú sme navštívili na konci apríla. Od skorého rána brali pstruhy dúhové na plandavky, rotačky, či voblery len sporadicky. Preto sme sa rozhodli použiť gumené nástrahy. Môj brat sa najprv rozhodol pre klasický jig s napodobeninou rybky s vodorovne umiestneným chvostíkom (Berkley Power Minnow). Po dvoch hodoch sa mu podarilo chytiť 48 cm dúhaka. Potom sme na rovnakú nástrahu prepásli niekoľko záverov. Vzápätí všetko opäť utíchlo, a to na dlhší čas. A to bol ten správny čas vyskúšať montáž s gumeným červom. Výsledkom boli 4 pstruhy dúhové vo veľkostiach 35 - 45 cm. Niekoľko ďalších záberov sa nám nepodarilo premeniť, jedna ryba dokonca pri prudkom útoku nástrahu jednoducho odtrhla. Poďme si ale povedať ako si tento systém zhotovíme. Je to vlastne jednoduchý systém pozostávajúci z gumeného červa nastraženého na jednoháčik s očkom a dlhým ramienkom (najlepšie typu "Aberdeen") s pevnou záťažou (olovené broky, valčeky, volframová plastelína) umiestnenou pred nástrahou. Vzdialenosť záťaže od nástrahy sa líši v závislosti od sily prúdu toku kde lovíme. Platí zásada, že čím je prúd silnejší, tým menšia by mala byť vzdialenosť medzi záťažou a nástrahou (aby ju zbytočne nevynášalo). Na stojatých vodách som túto vzdialenosť nastavoval na približne 60- 70 cm. Ak je vo vode väčšie množstvo prekázok, ako sú korene, ponorené konáre stromov a trávy, používam namiesto háčika "Aberdeen" už spomínané "Weedless" háčiky (bez záťaže), alebo nastražím červa na "Aberdeen s 3 protihrotmi" tak, aby špička háčika zostala schovaná v nástrahe. Používam aj tzv. Off - set háčiky s lomeným ramienkom, ktoré boli na takéto nastražovanie vyvinuté.

Lov s týmto systémom je jednoduchý. Odporúčam nahadzovať proti alebo naprieč prúdom a veľmi pomaly poťahovať nástrahu cez miesta, kde predpokladáte výskyt rýb. Ak chcete preloviť miesta s podomletými brehmi, nástrahu pomaly púšťajte po prúde, až kým sa nedostane na vyhliadnuté miesto. Ak nezaujme pstruhy takáto "pasívna" prezentácia, skúste nástrahu oživiť malým šklbnutím špičkou prútu.

privlace
Spôsoby nastraženia gumenných červov

Sticky weight (čítaj stiky ueit) = "lepkavá záťaž"

Je vlastne originálny názov pre už skôr spomínanú volfrámovú lepkavú hmotu podobnú plastelíne so širokým spektrom využitia. Jej najväčšími výhodami sú opätovné použitie a to, že môžete meniť hmotnosť záťaže a jej prípadnú vzdialenosť od nástrahy bez preväzovania celého systému. Okrem toho ju môžete vytvarovať na nenápadný valček s hrúbkou blízkou priemeru vlasca, ktorý používate (veľká výhoda pri všetkých druhoch rybolovu). Navyše jej použitím nepoškodíte vlasec a pokiaľ ju upevníte na suchý vlasec či nástrahu, perfektne drží!

Má len jednu nevýhodu - u nás sa nepredáva, a preto si ju (ak máte možnosť) môžete zadovážiť len v USA. Ako jej náhradu však môžete použiť aj podobnú hmotu firmy Orvis.

Na záver by som vám všetkým chcel zaželať veľa pekných úlovkov - a nezabudnite, že len rybu, ktorú pustíte, máte šancu chytiť aj druhý raz!

privlace

PS: Chcel by som touto cestou poďakovať priateľovi, rybárovi zo Žiliny p. Zdenkovi Ponechalovi za nezištnú pomoc pri zdokumentovaní našich úlovkov na VN Bešeňová.

Daniel Hrk

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)