Na dravce prívlačou - 4. časť (Nástrahy)

Články

Umelých nástrah, ktoré ponúkajú špecializované rybárske predajne, je viacero druhov od rôznych (hlavne európskych) výrobcov. Niekto preferuje lov blyskáčom, niekto voblerom, či twistrom. Je to individuálne, záleží to od rôznych faktorov, ale hlavne od špecifických vlastností konkrétneho revíru, ktorý druh dravca a v ktorom ročnom období chceme loviť. Ak chceme vláčiť rybky, odporúčam ich vopred nachytať dostatočné množstvo, usmrtiť a prechovávať v chlade (doma v mrazničke, počas lovu hlavne v teplejších mesiacoch je vhodné použiť malé prenosné chladiace termotašky).

  • voblery - plávajúce, potápavé
  • jiggové nástrahy - twistre, rippre, kamagotchi, ...
  • streamre
  • blyskáče - rotačné, plandavky
  • rôzne marmyšky, devony, "bobiny"...
  • rôzne umelé napodobeniny hmyzu, žiab, červíkov, myší, morských a iných živočíchov
  • rybky - hrúzik, belica, plotica, ostriež, karas, čerebľa,...

Najviac lovím voblermi a blyskáčmi, menej streamermi a po mŕtvej rybke siahnem viacmenej len v zimnom období, keď sú vody veľmi studené a keď dravce na ponúkanú umelú nástrahu nereagujú. V nie tak dávnej minulosti som prišiel na chuť aj vláčeniu s rôznymi gumenými "potvorkami", hlavne však twistermi a rippermi. Skúseností pribudlo neúrekom, čo sa samozrejme odzrkadlilo v úspešnosti lovu. Zameriam sa teda na moje odskúšané a hlavne úspešné nástrahy.

Voblery - volím ich podľa toho, akého dravca chcem loviť, či lovím vo vode hlbokej alebo plytkej, v čistej alebo prikalenej. Záleží to aj od toho, či lovím za tmy alebo za denného svetla. Pre lov v hlbokých vodách sú vhodné potápavé alebo plávajúce voblery s dlhšou a širokou lopatkou s vrchným úchytom. Nedajú sa síce nahodiť do takej vzdialenosti ako ťažšie potápavé voblery aj vďaka odporu vzduchu pomerne veľkej lopatky, ale podľa mojich skúseností majú ďaleko lepší a pre dravca dráždivejší kmitavý pohyb, imitujúci zranenú rybku. Pre lov v plytkejších vodách sú vhodné plávajúce voblery s kratšími lopatkami s čelným úchytom. Pre lov za denného svetla a v priezračných vodách volím hlavne nenápadnejšie, menej krikľavé farby rôznych matnejších odtieňov (sivobiely, zelený, hnedý, čierny, modrý...). Pre lov za tmy a v prikalenejších vodách sa mi skôr osvedčili krikľavejšie farby (žltá, oranžová, biela), často s vysokým leskom. Nakoľko lovím väčšinou v plytších a stredne hlbokých vodách (do 6 m), osvedčili sa mi hlavne plávajúce voblery od rôznych výrobcov. Najviac sa mi osvedčili voblery Salmo a Rapala, o dĺžke 4 - 7 cm a hmotnosti 3 - 7 g.

privlace

Od Salma sú to: Hornet H4F CW: na tento typ som ulovil zatiaľ svojho najväčšieho zubáča, ale aj šťuky, pstruhy, jalce, ostrieže. Vďaka "hornetovskej" lopatke s vrchným úchytom ho dostanem aj do 4 m hĺbky! Hornet H 4 FG - Butcher BR 5 BR: Je to môj najúspešnejší typ na zubáče a pstruhy pre lov v plytkých vodách. V hlbších vodách nad 2 m používam typ s veľkou širokou lopatkou, s vrchným úchytom, čo umožňuje vobler dostať tiež do 4 m hĺbky a koncové označenie má SDR. Ak si tieto voblery s označením BR detailnejšie prezriete, zistíte, že sa farebne podobajú na zubáča. Majú podobné sfarbenie tela s čiernymi pásmi a chrbtom, sivo zelenkavé boky, sivobiele brucho, veľké výrazné oči a sivobiele predné bočné plutvy (hneď za hlavou), s miernym hnedočervenkastým nádychom v ich vrchnej časti. Butcher má výhodu aj v tom, že vďaka svojmu jedinečne vyhotovenému zaoblému tvaru telíčka ho viem nahodiť pomerne ďaleko, napriek jeho relatívne malej hmotnosti. Na lov pstruhov tesne pod hladinou sa mi veľmi dobre osvedčila aj novinka sezóny 2003 Minnow M5F RR. Novinkou vlastne nie je typ vobleru, ale nové farebné prevedenie voblerov RR. Vobler je vo vrchnej časti tmavší a od chrbta dolu prechádza z čiernomodrej do sivohnedej až slabo zlatohnedej farby a bruško je matnebiele. Butcher BR 5F PH, ...

Od Rapaly sú to: Original Floating SB 7 cm: Typ, na ktorý som nachytal veľa zubáčov ale aj dosť šťúk a ostriežov. Tento štíhly typ vobleru má sýtu modrú farbu chrbtovej časti a oranžovú farbu bruška. Farby majú vysoký lesk metalízy, čo je spolu s krikľavou oranžovou farbou výhodou, hlavne pre lov za prítmia a v prikalenej vode. Shad Rap SSR 5 CW -Shad Rap SSR 7 SD: Typ, na ktorý som nachytal najviac šťúk ale aj dosť zubáčov, jalcov, boleňov a ostriežov, hlavne na Hrone. Je to vlastne napodobnenina plotice. Za hlavou má na boku navyše falošné tmavé oko a svojou sivastobielou farbou tela pripomína aj beličku, ktorá sa spolu s ploticou vyskytuje v Hrone v hojnom počte. Shad Rap HSSR 5 HBSH - Husky Jerk HJ 8: Je to potápavý vobler s hrkálkou a kovovým leskom, má čierny chrbátik a oranžové bruško. Využívam ho hlavne na lov zubáčov za tmy a v hlbších vodách.

Samozrejme, že vo svojom arzenále mám aj viacero typov odskúšaných a úspešných voblerov od uvedených výrobcov, ale aj od iných (napr. od slovenského výrobcu Kovmasters). Ako testerovi Albastar pre SR mi nedávno pribudli aj "gumkáče" a voblery tejto značky a tak ma čaká o to viac testovania s týmito novinkami. Nezabúdajme, že veľmi dôležitú úlohu pri výbere konkrétneho typu vobleru zohráva aj to, že okrem ich dráždivého pohybu je dôležitým faktom, aké druhy rybiek sa vyskytujú v konkrétnej lokalite a aké rybky dravec uprednostňuje.

Twistre, rippre, kamogotchi,... - tieto nástrahy som síce začal využívať pre lov prívlačou len pred tromi rokmi, ale aj za tento relatívne krátky čas som ich dostatočne vyskúšal a rozšíril svoju zbierku o značné množstvo nových typov rozličných veľkostí, tvarov a farebných vyhotovení. Môžem len ľutovať, že som ich nepoužíval už skôr, lebo som zistil, že sú obdobia a podmienky, keď ich viem ďaleko účinnejšie využiť ako napr. voblery (o tom však viac v časti taktika a technika lovu). Na trhu je už také množstvo rôznych typov týchto nástrah, že vybrať si z nich tie "tutové" na toho ktorého dravca je veru dosť obtiažne, ale pokúsim sa o to a poradím vám tie, ktoré sa mi najviac osvedčili. Predtým si však musíme niečo povedať aj o jiggoch, bez ktorých si vláčenie s týmito nástrahami ani neviem predstaviť. Jiggové háčiky majú predĺžené ramienka a hlavičky rôznych gramáží v rôznych farebných vyhotoveniach. Prevláda červená a žltá farba a niektoré typy majú nalepené falošné oči. Niektoré sú aj bez farby, resp. majú klasickú sivú olovenú farbu. Krikľavá žltá farba sa hodí skôr do prikalenej vody alebo počas prítmia a tmy. Veľkosť a gramáž jiggov volíme podľa druhu použitej nástrahy a v akej vzdialenosti chceme loviť. Myslím si však, že väčší vplyv na úspech ako farba má dráždivý pohyb nástrahy, ktorý dravca vyprovokuje k útoku, podobne ako je to u voblerov. Preto je dôležité aby mali "gumkáče" dobrú ohybnosť chvostíkov.

privlace

U twistrov je to viac menej dané hlavne tenkým podlhovastým telíčkom (často so "skrutkovitým závitom" po obvode tela) a zahnutými tenkými chvostíkmi. U ripperov sa mi osvedčili hlavne tie, ktoré majú medzi telíčkom a kopýtkom vyhotovené zárezy, čím je chvostík na viacerých miestach nalomený a tým má väčšiu schopnosť výkyvu do strán a aj tým lepšie vydráždi dravca k záberu. Čo sa týka farieb oboch druhov nástrah, povedal by som, že je to podobné ako u voblerov. Najviac sa mi hlavne na zubáča a ostrieža osvedčili žlté a biele odtiene, v krikľavom vyhotovení hlavne v tme, v bledom (matnom) cez deň a hlavne v priezračnej vode. Na tieto som chytil aj šťuky. Pred zotmením je na šťuky úspešná napr. aj červeno-perleťová farba. Cez deň sú úspešné aj zeleno-čierne kombinácie. Celé je to však podľa mňa v ohybnosti nástrah a štýle prívlače. Kamagotchi je vlastne napodobeninou rybieho poteru a je úspešné hlavne vtedy, keď dravce uprednostňujú práve túto potravu. Nie je celkom pravdou, že na menšie nástrahy môžeme chytiť len menšie dravce. Mnohokrát po ich vypitvaní zistíme, že aj veľké jedince majú črevá do prasknutia napchaté rybiou mlaďou.

privlace
Všimnite si, ako môže veľkosť jigovej hlavičky ovplyvniť výsledok lovu - na jednom mieste s malou hlavičkou (vľavo) môžete ťahať nástrahu pomalšie, čo viac vyhovuje zubáčom. Nástrahu na väčšej hlavičke (vpravo) bolo treba ťahať rýchlejšie, aby som neustále neuviazol na dne, čo bolo to pravé na boleňa. Obidve ryby boli ulovené naraz pri dne.

Blyskáče - tak isto ako u voblerov, aj tu platí, že blyskáče volíme v závislosti podľa druhu dravcov, charakteru vody a fáz dňa (podľa svetla, tmy a priezračnosti vody volím buď matnejšie alebo lesklejšie a krikľavejšie farby). Môžu to byť tak rotačky ako aj plandavky, rôznych veľkostí, tvarov a farebných riešení. Na väčšie dravce volíme väčšie typy, naopak na menšie dravce menšie typy. Voľba ich veľkosti je závislá aj od toho, či chceme loviť vo vzdialenejších alebo bližších úsekoch vodnej plochy (veľké sú ťažšie a dohodíme ich do väčších vzdialeností). Mala by byť závislá však aj od toho, aký má v danom momente dravec "apetít", či loví drobné alebo väčšie rybky. Pomerne úspešnými sú tiež blyskáče ozdobené rôznymi perleťovými farbami. Perleťové samolepky dostať kúpiť v špecializovaných rybárskych predajniach a tak si ich môžeme časom aj sami vylepšiť. Aj keď osobne preferujem lov voblermi a "gumkáčmi", občas vytiahnem z arzenálu osvedčené blyskáče, ktoré vyrobil nebohý otec, či blyskáče Mepps a Heinz, veľkosti č. 1-3. Z tých sa mi najlepšie osvedčil čierny Mepps so žltými bodkami Black Fury (šťuky a zubáče) a perleťovo-strieborný Mepps (zubáče, pstruhy a jalce). Pomerne dobre sa mi osvedčili aj zlatisté rotačky s červenými bodkami, malé strieborné a medené rotačky kombinované s gumenými rybičkami, alebo aj rôzne podlhovasté plandavky s imitáciou šupín. Rotačka vydráždi dravca k útoku vďaka svojmu rotačnému pohybu, ktorý navyše vydáva aj vibračné zvuky, na ktoré dravec takisto reaguje. Pre lov malých dravcov (a nie len dravcov) a hlavne v súťažných pretekoch s úpechom používam špeciálne drobné rotačky rôznych farebných odtieňov (veľkosť č. 0-00000). Plandavka má výhodu v tom, že pri správnom vedení nástrahy s ňou dokážem imitovať zranenú rybku, ktorá sa "plandá" z boku na bok, klesá a stúpa vo vodnom stĺpci.

privlace

Mŕtve nástrahové rybky - prídu vhod hlavne vtedy, keď sa dravce nechcú dať prekabátiť našou umelou nástrahou. Je to hlavne v zimných mesiacoch, keď sú často prieberčivé. Nakoľko má napr. zubáč alebo sumec výborne vyvinutý pachový inštinkt, veľakrát dobre poslúži práve táto nástraha. Zubáč je známy aj ako požierač uhynutých rybiek a drobných vodných živočíchov. Robí tým spolu so sumcom "sanitárny dozor" v revíroch, kde sa vyskytuje. Samozrejme vláčením môžeme vyprovokovať k útoku aj ostatných dravcov. Najlepšie sa na ich lov hodia beličky, plotičky, ostriežiky a hrúziky obyčajné (pozor na chránené druhy hrúzikov). Pokiaľ rybky už stratili svoj prirodzený pach, doporučujem ich nastriekať špeciálnou arómou, určenou pre lov dravcov. Zanecháva vo vode výraznú pachovú stopu, ktorá môže dravcov vydráždiť k útoku. Tieto arómy môžeme aplikovať aj pri použití umelých nástrah.

privlace

Robo Fülöp

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)