Čierna marmyška - 3. časť

Články

Pokiaľ si ryby nevyplašíme hneď pri príchode k vode a vidíme ich stále vo vode, je najvyšší čas sa usadiť a začať loviť. Najskôr prechytám bezprostredný okraj vody pri brehu pod nohami a potom postupne prelovím celé okolie všetkými smermi, až pokiaľ sa mi darí dohodiť s ľahkou nástrahou. Po nahodení nechávam marmyšku určitý čas klesať, podľa toho, či chcem preloviť dno, alebo sa pokúšam o jalca v stĺpci. Pri love s malými a ľahkými nástrahami je fáza klesania nesmierne dôležitá a veľmi veľa záberov prichádza práve teraz. Preto je nutná maximálna koncentrácia hneď po čľupnutí marmyšky do vody. Zábery počas klesania môžu byť veľmi jemné a niekedy je veľmi ťažké ich rozlíšiť aj na jemnej špičke prúta. Počas klesania musí byť vlasec stále napnutý a musíme byť pripravený na záber v ktoromkoľvek okamihu. Ak ryby nereagujú na voľne klesajúcu nástrahu, môžeme ju náhodne pri klesaní zľahka pošklbnúť. Toto nepatrné potiahnutie robí divy a zrazu sa stane, že "mŕtva" nástraha klesajúca do hĺbky zrazu ožije. Potiahnuť stačí ozaj len pár centimetrov, len toľko, aby sa marmyška trošku pohla pri klesaní a marabu na chvostíku sa jemne rozvlnilo. Ak je nablízku ryba, ktorá toto uvidí, často neodolá. Takéto potiahnutie malej nástrahy počas klesania odporúčam a je mimoriadne dôležité aj pri love s malými twistrami na ľahkých hlavičkách. Práve fáza klesania je časovo pomerne dlhá a pokiaľ lovíme napr. v 3 metrovej hĺbke, trvá pomerne dlho, kým malá marmyška klesne až dole. Preto by bola škoda nevyužiť aj tento čas, keď už je nástraha vo vode. Čím dlhší je čas klesania, tým samozrejme lepšie. Lov na klesačku je úspešný ešte aj vo veľmi studenej vode, kedy už ryba ťahanú nástrahu veľmi nechce. Často neodolá pomaly sa prepadávajúcej nástrahe vodným stĺpcom a zďobne ju. Práve počas klesania nástrahy sa nám podarí mnohokrát dosiahnuť aj posledný úlovok sezóny. Ak to podmienky umožnia a nehrozí, že marmyšku nám odplaví a natlačí silnejší prúd ku brehu, odporúčam používať z tohto dôvodu čo najľahšie marmyšky.

privlace
... a opäť to zďobla plotička ...

Ak ryba nezaberie už počas klesania, nastáva čas, aby sme predviedli svoje umenie my. Po nahodení vediem marmyšku vodorovne v určitej hĺbke. Marmyška nám umožňuje extrémne pomalé priťahovanie a tak je nutné to v plnej miere využiť. Aj napriek nahodeniu len na pár metrov môže uplynúť aj viac ako minúta od nahodenia po vytiahnutie nástrahy z vody. V extrémnych prípadoch, kedy marmyšku udržiavame v miernom prúde pod sebou a jej hmotnosť je zvolená tak, že nehrozí ani jej zachytenie na dne alebo naopak prílišné vynášanie vplyvom prúdu na hladinu, môžeme marmyšku roztancovať vo vode aj na niekoľko minút. Najlákavejšia pre ryby je však pomaličky sa tmoliaca marmyška. Vôbec to nemusí byť nejaké agresívne poskakovanie, stačí ju len toľko chvieť, aby sa lákavo vlnil chvostík z peria marabu. Pohyb samotnej marmyšky môže byť úplne nepatrný. Najlepšie je si to nacvičiť pod nohami pri brehu, aby sme videli, ako sa marmyška správa. Príliš agresívny pohyb môže rybu odradiť. Naopak, voči jemnej práci vlniaceho sa chvostíka je ryba často bezbranná a ako zhypnotizovaná sa ťahá tesne za marmyškou a nechá si brnkať perím "po nose". Ak ryba takto prenasleduje marmyšku až ku brehu, stačí pod nohami zmeniť frekvenciu kmitania marmyšky alebo zmeniť smer a ryba vo väčšine prípadov neodolá. Čím ďalej je od nás marmyška, tým môžu byť pohyby zápästím pri rozochvievaní marmyšky výraznejšie, aby sme ju dokázali oživiť aj na väčšiu vzdialenosť. Len ľahká nástraha s marabu umožňuje takúto jemnú prácu a marmyška sa môže vo vode doslova vznášať.

privlace
... dokonca nosátko :o) ...

Ako jemná je práca celej tejto nástrahy, tak jemné sú prevažne aj zábery. Prejavia sa len zastavením, jemným potiahnutím a preto je treba pri najmenšom podozrení rýchlo zaseknúť. Voľný hrot háčika marmyšky umožňuje spoľahlivý zásek a marmyška uviazaná cez dierku v strede tela je zaseknutá v drvivej väčšine prípadov za okraj hornej pery. Často máte pri jesennom love dojem, že na marmyške sa len zachytil nejaký lístok. Špička prúta sa len jemne vychýli a po záseku sa zrazu vykľuje z domnelého lístku slušná ryba. Práve jaseni (jalci tmavý) ma každoročne dokážu takto na jeseň potešiť. Už - už očakávam marmyšku, ktorú by som mal v každej chvíli zbadať ako sa vynára z hĺbky, keď tu zrazu nepatrné škrknutie, akoby sa šuchla o kameň. Po záseku sa pod nohami prevalí strieborné telo ryby, ktorú nebolo ani vidieť a jaseni do pol metra sú príjemným spestrením marmyškových lovov.

Zdolávanie by malo byť opatrné a pokiaľ sa nič neuponáhľa, vo väčšine prípadov končí úspechom. Aj napriek zaseknutiu háčika za úplný okraj tlamky sa len málokedy stáva, že sa ryba vypne. Skôr sa stane, že sa táto jemná koža, za ktorú ryba visí pretrhne, alebo nevydrží nápor bojujúcej ryby jemný vlasec.

privlace
Takýto zubáč na marmyšku prekvapil aj mňa. Marmyška seknutá úplne za kraj hornej pery.

Aj keď sa traduje, že najvhodnejším obdobím k lovu na marmyšku sú neskoré jesenné mesiace a začiatok zimy, nemusí to byť tak celkom pravda. V niektorom z ďaľších voľných pokračovaní o tejto zaujímavej odnoži prívlače vám ukážem, že čierna marmyška nestráca nič zo svojej účinnosti ani počas horúceho leta, pri love z člna alebo pri love pstruhov na malých potokoch.

privlace
Najčastejšie sa však stretneme s menšími exemplármi jalca hlavatého.

Peter Zachar

Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)