Zimná prívlač s Gunki Tipsy

 

S novým rokom vstúpil do platnosti nový zákon o rybárstve spolu s vykonávacou vyhláškou, ktorý nám prívlačiarom umožňuje venovať sa po novom lovu na prívlač v kaprových vodách až do polovice marca. Do tohto termínu je možné loviť ostrieža, boleňa, mrenu, jalca hlavatého a jalca tmavého. Za vhodných podmienok nám teda stále ostáva dosť možností na lov rýb s prívlačovým prútom a napríklad jalec je v tomto období veľmi vďačnou rybou. Loviť sa dá celoročne a práve  na jeho lov sa môžeme zamerať v týchto chladných dňoch.

 

01
Jalec hlavatý je vďačným úlovkom počas zimy

 

S klesajúcou teplotou vody je čas na zmenu prístupu k lovu s umelými nástrahami. Pokiaľ to počasie dovoľuje, dá sa jalec dobre loviť na prívlač aj počas zimy. Ideálne je v tomto prípade ustálené počasie s teplotou vzduchu ľahko cez nulu, bezvetrie. Pokiaľ zasvieti slnko, je to plus a hneď je to poznať aj na zvýšenej aktivite jalcov. Má to však svoje „ale". A tým je nájdenie rýb. Tie sa počas zimy sústreďujú skutočne len na niekoľkých príhodných a vyhovujúcich miestach. Objavenie takéhoto miesta je kľúčové pre úspešný zimný lov. Takéto miesta môžu byť od seba vzdialené aj stovky metrov a rieka môže mnohokrát pôsobiť dojmom, že je úplne bez života. Ak lovíme čo i len pár metrov vedľa od takéhoto miesta, môže sa zimná vychádzka s prívlačovým prútom skončiť veľmi ľahko fiaskom. Nájdenie rýb je kľúčovým predpokladom úspechu a informácia o takýchto miestach má v zime cenu zlata. Najväčší pocit zadosťučinenia však rybár pri zimnom love zažije, ak sa mu samotnému podarí takéto miesta objaviť, ktoré fungujú a ryby na nich berú. Dôležité je potom už len dôkladné prelovenie celého vodného stĺpca, od dna až tesne pod hladinu, kde sa jalce môžu vytiahnuť najmä počas zimných slnečných dní.

 

 02

 

Ryby, ktoré aktívne prijímajú potravu počas celej zimy, vyhľadávajú najmä miesta, kde majú zabezpečený dostatočný prísun potravy. Zároveň však takéto miesta nesmú byť príliš prúdne, aby energetický výdaj rýb nebol nad únosnou mierou. Z toho jasne vyplýva, že dobré miesto na zimný lov by mal byť hlbší, pokojnejší úsek s mierne prúdiacou vodou. Ešte lepšie je, ak sú v takejto vode prekážky, ako napríklad pontóny, móla, potopené stromy alebo mostné piliere. Prúdové tiene veľkých mostných pilierov sú obľúbenými miestami zimujúcich rýb. Vynaložená námaha pri hľadaní zimných lovísk jalcov sa vám určite vráti aj v nasledujúcich sezónach, pretože si môžete byť takmer istí, že budú úspešnými aj v ďalších rokoch.

 

03

 

Ďalším dôležitým faktorom ovplyvňujúcim branie rýb v zime je voda a jej prietok. Pokiaľ je voda čistá, nízka a zubaté zimné slnko vytlačí teplotu nad nulu, je to ten správny čas vyraziť k vode. Ak však v rieke tečie zelenkavá mliečna voda z topiaceho sa snehu, aktivita rýb klesá na minimum. Takisto príliš silný mráz jalcom na chuti rozhodne nepridá.

 

04
Medzi úlovkami sa objaví aj jalec tmavý. Pokiaľ to je možné, vypíname ryby v zime priamo vo vode.

 

Náčinie treba zvoliť vhodné k malým a ľahkým nástrahám používaným pri tomto spôsobe lovu. To znamená kratší citlivý prút, kľudne môže byť aj s vlepovanou špicou. Dôležitejší je skôr navijak s dostatočne jemnou brzdou, aby pri výpadoch rýb nedošlo k pretrhnutiu jemných vlascov. Tie používam s rozmedzí 0,08 – 0,12 mm. Tenký vlasec je tiež nápomocný pri zdolávaní a svojou pružnosťou pekne stlmí výpady rýb. Takisto tenší vlasec nám umožní použitie ľahšej jigovej hlavy, pretože ten pri menšom priemere lepšie „reže“ vodu a nástraha sa ľahšie a prirodzenejšie prepadáva vodným stĺpcom po nahodení alebo počas prestávok v navíjaní.

 

05 
Úspešné zimné nástrahy


Z nástrah sa pri zimnej prívlači najlepšie osvedčujú jemne pracujúce nástrahy s neagresívnym chodom. V praxi to znamená hlavne použitie gúm na ľahkých jigových hlavičkách, pretože veľa rýb chytíme už pri samotnom klesaní gumy „na prepad". Farba jigovej hlavičky je opäť najlepšia nenápadná, čierna alebo vo farbe olova. Pohyb nástrahy musí byť pomalý a vláčny. Preto skôr v zime siahnem po trochu ľahšej hlavičke, ako naopak gumu príliš preťažiť. Preťažená nástraha nás núti k agresívnejšej práci s ňou a je treba ju rýchlejšie ťahať. Nič z toho v chladnej vode nepotrebujeme. Dôležitá je aj kvalita háčikov práve kvôli početným záberom pri klesaní. Tie by mali byť z tenkého drôtu s perfektne ostrou špičkou. Vhodnými sú bez protihrotové háčiky, aby sme pri vypínaní čo najmenej poškodili ryby a mohli ich následne čo najrýchlejšie pustiť späť do vody. Vypínať ryby je najlepšie priamo vo vode, bez ich vyťahovania na breh.

 

06

 

Najosvedčenejšou nástrahou už dlhé roky býva v tomto období malá guma v priehľadnej alebo priesvitnej tmavozelenej alebo hnedej farbe (motor oil) s flitrami. Experimentovať sa dá s farbou flitrov v materiáli gumennej nástrahy, spoľahlivé sú však čierne, červené či tmavo modré. Dá sa použiť klasický twister, najlepšie sa mi však osvedčili malé kopýtka v dĺžke okolo 3 - 4 cm.

 

 07
Gunki Tipsy vo farbe Motor Oil s tenkým chvostíkom a širokým kopýtkom na konci – ideálna nástraha na zimných jalcov

 

O úlovok jalcov sa môžeme usilovať počas celej sezóny. No ich zimný lov na prívlač s malými gumami má svoje osobité čaro. Na mnohých miestach môže byť práve v tomto čase vďačným úlovkom. Nezabúdajme však na to, že ulovené jalce si zaslúžia slobodu, aby sme sa aj naďalej mohli tešiť z ich prítomnosti v našich riekach.

 

Peter Zachar

 

Partner

Reklamný prúžok
Libra Lures

Partner

Reklamný prúžok
DAIWA CORMORAN - generálny sponzor slovenskej prívlačovej reprezentácie

Partner

Reklamný prúžok
OukroFishing

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Reklama

Reklamný prúžok