Články

Informácie o našej činnosti

Ultraľahká rybačka v Nórsku?

privlace

V tomto článku by som sa s Vami rád podelil o skúsenosti s lovom v nórskych vodách, ktoré sú pre väčšinu našincov synonymom pilkrových prútov a nástrah ťažkých niekoľko stoviek gramov. Že je to zároveň rajom aj pre vyznávačov UL prívlače sa budem snažiť presvedčiť v nasledujúcich riadkoch... (čítajte ďalej)

 

Športová prívlač v roku 2009

privlace

Po skvelých výsledkoch reprezentačného družstva v prívlači - 2. a 3. mieste z predchádzajúcich šampionátov mali naši pretekári aj v tomto roku najvyššie ambície. Družstvo tvorili skúsení prívlačiari Juro Mrázik, Laco Mlynarovič a Martin Forbak doplnení o najlepšieho v trojročnom rebríčku jednotlivcov v slovenskej prívlačovej lige Rasťa Kuhajdu a talentovaného Peťa Horňáka... (čítajte ďalej)

 

Excentrická rotačka

privlace

V ďalšom z voľných pokračovaní svojpomocnej výroby rôznych umelých nástrah sa pozrieme bližšie na zaujímavú možnosť konštrukcie rotačiek. Už veľa rybárov sa púšťa do vlastnej výroby rotačných blyskáčov a v pretekárskej prívlači je to priam už nevyhnutnosťou. Vo väčšine prípadov sa jedná len u úpravy už existujúcich modelov, ako je výmena nevhodného háčika, zmenšovanie krídelka... (čítajte ďalej)

 

Zimná prívlač na malé smáčky

privlace

Na výrobu rybárskych nástrah už boli použité skutočne pestré materiály, či už kov, drevo, guma. Ich výroba sa stále. O smáčkoch sa dosť často hovorí ako o nástrahe budúcnosti. Názov týmto gumovým rybkám dali Česi a konkrétne sa mi zdá, že to bol prvoligový závodník Milan Rozsypal... (čítajte ďalej)

 

Hon na kráľovnú

privlace

Rôznofarebné jesenné lístie pomaly opadáva a krajina sa ticho pripravuje na príchod pani Zimy. Teploty tesne pri bode mrazu, snehová chumelica, či ustálené počasie a rôzne lokálne podmienky vplývajúce na aktivitu kráľovnej našich vôd – hlavátky eurázijskej (podunajskej) Hucho hucho... (čítajte ďalej)

 

Írsky denník (2. časť)

privlace

Ďalší krásny deň v Írsku. Leto už trvá niečo vyše týždňa. To je na miestne pomery už naozaj dlho. Ešte pár dní a smaragdový ostrov sa zmení na púšť. Ale zase sú roky, keď leto ani nepríde. Aspoň sa mi tak zdá. Dnes sa vyberám severne od Dublinu, do mestečka Castleblayney k jazeru Lough Muckno... (čítajte ďalej)

 

Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač 2009 – Andorra

privlace

Siedme Majstrovstvá sveta v love dravých rýb sa konali v tomto roku v termíne 25. - 27.9.2009 v Andorre. Tento mikroštát s rozlohou cca 20 x 20 kilometrov sa nachádza v pohorí Pyreneje medzi Španielskom a Francúzskom. Väčšina územia leží v prostredí podobnom našim Tatrám či Alpám... (čítajte ďalej)

 

Rapala 2010

privlace

Jeden z najväčších svetových producentov voblerov na svete, fínska firma Rapala, pripravila opäť pre budúcu sezónu množstvo noviniek. V skratke sa už dnes pozrieme aspoň na niektoré z nich, avšak až čas a prax ukáže ich úspešnosť... (čítajte ďalej)

 

Lov dravcov v okolí mostných pilierov

privlace

Pomaly sa blížiaca jeseň patrí medzi najkrajšie ročné obdobia. Príroda mení farby a srdce každého milovníka prívlače zaplesá radosťou. Dravci začínajú byť najaktívnejšie a nám sa naskytá možnosť uloviť si svoju vysnenú rybu. Dnes si povieme niečo o love dravcov na prívlač v okolí mostných pilierov a podobných stavieb na vode... (čítajte ďalej)

 

Írsky denník (1. časť)

privlace

Na dnes hlásia typické írske počasie - to znamená veterno, zamračené, dážď a do toho sem tam vykukne slnko. No keďže mám deň voľna, tak ma to neodradí. A tak sa vyberám miestnou MHD do mestečka Blessington, k vodnej nadrží Poulaphouca, ktoré je vzdialené vyše hodiny jazdy od Dublinu... (čítajte ďalej)

 

Maďarská šťuka

privlace

Ak sa vám po prečítaní titulku zdá, že som sa azda načisto pomiatol, verte, že tomu tak nie je. Naozaj bol najprv maďarský zubáč a potom aj šťuka. Skutočne sa o pár týždňov dostavil „absťák“, a preto som opäť navštívil s priateľmi a synom Maďarsko. Ani neviem, čo ma znovu privádzalo do tejto krajiny... (čítajte ďalej)

 

Ľahká prívlač pri splavoch

privlace

O tom, že v blízkosti splavov je zvýšená koncentrácia rýb, niet pochýb. Hlavne v letných horúčavách sa tu sústreďuje väčšie množstvo rôznych druhov rýb. Je to hlavne preto, že voda je tu podstatne viac okysličená ako na ostatných úsekoch. Jamy pod splavmi tiež poskytujú dostatok úkrytov pre ryby. My sa teraz zameriame na ľahkú privlač a ryby ako ostrieže, jalce a bolene... (čítajte ďalej)

 

Perie

privlace

Medzi ďalšie, už roky používané a svojpomocne vyrábané nástrahy, sú nástrahy vyrobené z peria. Známe sú hlavne pod menom Hauserovo perie podľa českého rybára p. Hausera, ktorý ich má dokonca patentované. Existujú však v rôznych variáciach a obmenách už dlho a prakticky každý viazač sa postupne dopracuje k svojmu najobľúbenejšiemu postupu výroby... (čítajte ďalej)

 

Voblery Krzysztof Stepanow

privlace

V Poľsku existuje veľké množstvo malých výrobcov umelých nástrah na prívlač. To, že v tejto krajine patrí prívlač k najpopulárnejším spôsobom lovu rýb, je všeobecne známe. To zároveň spôsobuje aj to, že mnoho z týchto malosériových producentov nástrah vyrába voblery s vysokou kvalitou a hlavne účinnosťou. Jedným z nich je aj Krzysztof Stepanow (čítajte ďalej)

 

Putovanie za mongolskými tajmeňmi (4. časť)

privlace

Náš šofér si zobral so sebou aj manželku so 4-mesačnou dcérou, takže o zábavu máme postarané. Achcame (tak sa dievčatko volalo) koluje z rúk do rúk. Veľmi ma prekvapuje, že takmer celú cestu ani nezaplače. Čím viac sa blížime k horám, pribúda aj snehu. Na vrchole je takmer 30 centimetrov. Náš UAZ to však takmer bez problémov zvláda... (čítajte ďalej)

 

Teória a prax – navijaky

privlace

V druhom pokračovaní si povieme niečo o navijakoch vhodných na prívlač: ako si správne, podobne ako pri prútoch, vybrať. Poďme však trochu teoretizovať, aby sme sa dostali do obrazu, čo vlastne je potrebné vedieť o navijakoch a aký je ich výber na pultoch rybárskych predajní... (čítajte ďalej)

 

Lov pstruhov na malých riekach

privlace

16-teho apríla radosťou zaplesá srdce každého správneho prívlačiara. Po dlhej 2,5 mesačnej pauze môžu znova prevetrať arzenál svojich obľúbených nástrah a vydať sa za krásou revírov. Začína sa sviatok rybárov – začína sa pstruhová sezóna, teda lov jednej z našich najkrajších rýb... (čítajte ďalej)

 

Podoby prívlače

privlace

Prívlač. Slovo, ktoré rezonuje v mojich ušiach už od detských čias a stalo sa aj mojim životným krédom. Nie som v tom však sám, našťastie rovnako postihnutých je nás viac. Už viac ako desať rokov sa stretávam s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a v posledných rokoch zásluhou klubu a ligy v prívlači je to ešte intenzívnejšie... (čítajte ďalej)

 

Putovanie za mongolskými tajmeňmi (3. časť)

privlace

Necháme sa vyviezť hore nad šťučiu zátoku k prítoku Ononu, kde sme chytili veľa rýb. Lovíme na menšie voblery a rotačky, ale ryby sú už dosť opatrné. Teraz by sa mi zišiel Dragon. S dvomi prútmi sa však chodiť nedá. Kúsok pred ústím riečky do Ononu Robo na muškárku zdoláva menšiu hlavátku. Pomaly sa blížime k zátoke. Rozhodol som sa, že vyskúšam najväčšie voblery, ktoré máme... (čítajte ďalej)

 

Granulové dúhy

privlace

18.9.2005 sa na materiálovej jame Celulózka, ktorú obhospodaruje MO SRZ Žilina, uskutočnil pretek o pohár predsedu spomínanej mestskej organizácie v love rýb plávanou. Nie, nebojte sa! O plávanej písať nebudem. Osobne som sa na tomto preteku nezúčastnil, lebo moja parketa je a ostane prívlač. Môj deň začal až deň po súťaži... (čítajte ďalej)

 

Lov pstruhov na malých potokoch a riečkach

privlace

Prívlačová sezóna pre mňa vždy začínala 16. apríla, kedy začína lov na pstruhových vodách. Keď nerátam január, kedy sa v minulosti nemohlo vláčiť, vydržať takmer štvormesačný „absťák“ nebolo vždy jednoduché. Dnes niektorí tento zákon obchádzajú a využívajú dieru v zákone, keď k lovu na prívlač na kaprových vodách využívajú sbirolino, čo sa za lov prívlačou nepovažuje... (čítajte ďalej)

 

Teória a prax – prúty

privlace

Ani neviem prečo, ale cítim potrebu vyjadriť svoj názor. Začínam mať totiž pocit, že v rybárskych médiách, ale aj na pultoch predajní sa objavuje mnoho nového a samozrejme aj dobrého. Aspoň tak to tvrdí mnoho renomovaných a nerenomovaných firiem. Množstvo prútov, navijakov, vlascov, spletaných šnúr a nástrah sa na nás valí z každej strany. Je to neskutočné, ale je to tak... (čítajte ďalej)

 

Putovanie za mongolskými tajmeňmi (2. časť)

privlace

Umývame sa vo vode, ktorá má iba niekoľko stupňov. Jediný Peťo má odvahu vojsť do vody a vykonať kompletnú očistu. Nám ostatným stačí len pretrieť oči a už utekáme do rozohriateho zrubu. Rozdiely teplôt medzi dňom a nocou sú veľké. V noci klesá teplota na -5 stupňov a ku koncu nášho pobytu aj na -10 stupňov... (čítajte ďalej)

 

Amurské šťuky

privlace

Ďaleko na východe, v riekach patriacich do povodia rieky Amur, žije druh šťuky (Esox reichertii), ktorý sa vyskytuje len v týchto oblastiach. A keďže Amur odvádza vody aj niektorých mongolských riek, chceli sme samozrejme využiť pri našej návšteve Mongolska príležitosť a pokúsiť sa o úlovok tejto určite zaujímavej a atraktívnej šťuky... (čítajte ďalej)

 

Testovanie kolekcie Rapala 2009

privlace

Sem - tam mám príležitosť vyskúšať rôzne druhy slovenských i zahraničných voblerov. V októbri minulého roku som po prvýkrát dostal zopár modelov na rok 2009 od Rapaly. Keď som ich rozbalil, hneď som vedel, kde, ako a ktoré voblery použijem. Presne trafili moje potreby a vkus. Boli tam však aj novinky, ktoré som nenašiel ani v katalógu. Veľmi ma to potešilo a takmer ihneď som sa pustil do ich testovania... (čítajte ďalej)

 

Putovanie za mongolskými tajmeňmi (1. časť)

privlace

Je to už pekných pár rokov, čo som po prvýkrát čítal o Mongolsku a jeho rybách. Sedeli sme spolu s mojim kolegom Peťom Zacharom nad rybárskym časopisom a hltali nádherné zábery krásnej prírody a jej ešte krajších pokladov – sibírskych hlavátok – tajmeňov. Už vtedy padlo naše rozhodnutie. Toto chceme vidieť a zažiť na vlastné oči... (čítajte ďalej)

 

Bolenie olovko

privlace

Mnohí mladí rybári, ktorí navštevujú našu stránku, môžu ľahko nadobudnúť dojem, že úspešná prívlač je len o drahých, častokrát nedostupných nástrahách pre bežného človeka. To, že tomu nie vždy tak je, by mohol napomôcť aj tento miniseriál určený hlavne všetkým mladým rybárom, ktorí... (čítajte ďalej)

 

Ľadová prívlač

privlace

Počas chladných mesiacov december a január býva pri našich vodách zvyčajne úplne pusto. Sem – tam sa nájde otužilec, ktorý prehadzuje vodu, teda ak ešte nezamrzla, nejakou nástrahou, či čaká pri živej rybke na záber šťuky (samozrejme, že iba v decembri). Každopádne aj zimný rybolov má svoje čaro. Je to rybačka o skrehnutých prstoch a hlavne vytrvalosti... (čítajte ďalej)

 

 

----  NAJNOVŠIE ČLÁNKY  ----
----  ČLÁNKY 2010 - 2009  ----
----  ČLÁNKY 2008 - 2007  ----
Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)