Články

Informácie o našej činnosti

Rybie rozmary

privlace

Len málo živočíšnych druhov vzbudzuje pri love toľko vzrušenia. Ani jedna celá encyklopédia by nestačila na opísanie všetkých umelých nástrah vytvorených a určených na lov lososovitých krásavcov. 16. apríl, dátum, ktorý je pre každého prívlačiara a muškára znamením otvorenia novej pstruhovej sezóny... (čítajte ďalej)

 

Zima

privlace

Hoci zima koncom minulého roku nebola veľmi tuhá, dravce pri chuti príliš neboli. Podarilo sa mi síce uloviť zopár menších šťučiek a zubáčov, ale s predchádzajúcimi rokmi sa to nedalo porovnať. Ani s ostriežmi a jalcami to nebolo o nič lepšie. V lete však postihla úsek Váhu od Dubnice až po Trenčín silná otrava, ktorá zabila množstvo rýb. Tajne som však dúfal, že situácia nebude až taká zlá... (čítajte ďalej)

 

Salmo 2009

privlace

Poľský výrobca voblerov Salmo nepôsobí na trhu ešte príliš dlho, no medzi rybármi na celom svete si za tých pár rokov stihol vybudovať už zvučné meno. Obrovské množstvá voblerov Salmo sa predávajú v USA, kde ich popularita z roka na rok prudko stúpa. Aj tento rok pripravilo Salmo pre priaznivcov prívlače niekoľko noviniek... (čítajte ďalej)

 

Rusko 2008 – polostrov Kola (3. časť)

privlace

Ráno ideme opäť pre zmenu skúsiť malú Inďoru. Je dobré, že v dosahu máme takéto možnosti lovu a dá sa vybrať z dvoch takto rozdielnych riek a lovených rýb. Opäť vidno loviť pstruhy na hladine a ich aktivita je snáď väčšia ako predvčerom. Už ani nešpekulujem a rovno tam dávam oranžovú nymfu... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (7. časť)

privlace

Šťuku môžete s úspechom loviť aj na wobleri s farbou imitujúcou ostrieža, ostračku, čerebľu, potočáka, dúhaka, belicu, alebo inú bielu rybu, ale úspešný je aj vzor samotnej šťuky. Zmena je život a preto dnes značky woblerov zoradím nie podľa mojej osobnej úspešnosti, ale podľa abecedného poradia.. (čítajte ďalej)

 

Rusko 2008 – polostrov Kola (2. časť)

privlace

12. júna sa začala moja výprava do neznáma. Po dvoch dňoch som sa dotrmácal na miesto stretnutia s ruským sprievodcom Alexandrom, ktorý zabezpečoval všetko potrebné na ruskej strane - od dopravy na miesto lovu, cez ubytovanie až po povolenky. Stretli sme sa v meste Kandalakša, ktoré je vstupnou bránou na polostrov Kola... (čítajte ďalej)

 

Návrat strateného syna

privlace

Hovorí sa a určite je to pravda, že sa história opakuje. Móda, hudba, ba aj rybársky šport je tohto svedkom. Prečo to vlastne píšem? No je to hlavne preto, že som bol o to požiadaný množstvo mailov s otázkou, čo si myslím o nových nástrahách Minow (Lastia) alebo Kamagotchi (predtým Milo teraz Esox)... (čítajte ďalej)

 

Rusko 2008 – polostrov Kola (1. časť)

privlace

Ľudia odjakživa majú nejaké sny a rybári nie sú v tomto žiadnou výnimkou. Niekto z nás sníva o ulovení veľkej ryby, niekto o riekach nepoznačených civilizáciou a obrovských množstvách rýb v nich, iný o expedíciach do neznámych diaľok s možnosťou dosýta si zachytať ryby. Ale zo všetkého je úplne najlepšie, ak sa podarí spojiť niečo takéto dohromady... (čítajte ďalej)

 

Slovenskí prívlačiari druhí na svete

privlace

Aj takto by sa dal stručne charakterizovať vynikajúci úspech, ktorý dosiahli na 6. Majstrovstvách sveta v Bulharsku slovenskí prívlačiari. Cesta k nemu však nebola vôbec jednoduchá. Po minuloročnom úspechu na MS v Ružomberku, keď Slovensko stálo po prvýkrát v histórii na stupni víťazov na 3. mieste, som musel brzdiť príliš veľké ciele, ktoré sa na nás kládli... (čítajte ďalej)

 

Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač 2008 – Bulharsko

privlace

Tak, ako sa už posledné roky stalo zvykom, uskutočnili sa koncom mája Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač. V poradí už šiesty šampionát tohto športového odvetvia lovu rýb sa uskutočnil tentokrát v termíne 23. – 25.5.2008 v Bulharsku. Prípravy na samotný šampionát sprevádzal absolútny nedostatok informácií od usporiadateľov a tak sme na preteky odchádzali v podstate úplne do neznáma... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (6. časť)

privlace

Typ nástrahy volím, až priamo pri vode, podľa konkrétnych podmienok na danom mieste. V podstate je úplne jedno, či zvolíte rotačku, wobler, twister, ripper, alebo plandavku, či inú umelú nástrahu. Na každú jednu nástrahu sa dá chytiť šťuka. Dokonca aj na každý typ (model) woblera ju môžete uloviť... (čítajte ďalej)

 

Shimano Japan

privlace

Dnes sa opäť trochu pozrieme na novinky z oblasti rybárskeho priemyslu, aj keď trochu netradičným pohľadom. Jedná sa totiž o navijaky Shimano určené a vyrobené špeciálne pre Japonsko. Každý z veľkých výrobcov totiž vyrába časť svojej produkcie pre určitú oblasť sveta. Tieto výrobky môžu byť prispôsobené určitým špecifikám daného regiónu, nielen čo sa týka preferovaných spôsobov lovu, ale aj kúpyschopnosťou potencionálnych zákazníkov... (čítajte ďalej)

 

Výroba ochranného tubusu na rybárske pruty.

privlace

Po nie dobrých skúsenostiach s prepravou rybárskych prutov som sa rozhodol ich chrániť. Je nutné vedieť dĺžku prútu a šírku v najširšej časti, t.j. v mieste, kde je najväčšie očko... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (5. časť)

privlace

V tečúcej vode platia iné pravidlá, pretože tu majú šťuky úplne rozdielne životné podmienky než v stojatých vodách. Určite mi dáte za pravdu, ak poviem, že nie je rieka ako rieka. Šťuka je typickou rybou pokojných vôd. Bude sa zdržiavať skôr mimo hlavných tokov, napr. v zátokach, mŕtvych ramenách, zdržiach, jamách, v hlbokých a pomalých proti prúdoch, taktiež veľmi často v blízkosti úkrytov z vegetácie, kmeňov, spleti koreňov, mŕtvych stromov, skál alebo mostného piliera... (čítajte ďalej)

 

Vodná nádrž Striebornica

privlace

Úpätie Považského Inovca skrýva vo svojom lone prekrásny rybník napájaný horským potôčikom. Toto miesto sa od nepamäti volá Striebornica. Príjazd k vodnej nádrži je po asfaltovej spevnenej ceste s možnosťou parkovania priamo na brehu. Šesťhektárová vodná nádrž sa nachádza za obcou Moravany, asi 5 km od Piešťan... (čítajte ďalej)

 

Fotopríbeh - pstruh dúhový

privlace

Sezóna lovu pstruhov už bola v plnom prúde a my sme sa rozhodli spraviť si víkendový výlet na Liptov. Jeden deň sme chceli využiť s lyžami posledný sneh v horách tej sezóny a druhý deň sme chceli správne zničení skúsiť podráždiť nejakých pstruhov na Bešeňovej... (čítajte ďalej)

 

Maďarský zubáč

privlace

V prípade vláčkara, oddaného len tejto technike, nepoznám horší mesiac ako február. Je to utrpenie. Čakať na opätovné otvorenie novej prívlačovej sezóny je fakt trýzeň, nechápem, prečo je u nás zakázané vláčiť v tomto období. Nech je ako chce, mne sa čakať naozaj nikdy nechce. To svrbenie v dlaniach a čudný pocit na hrudí a ešte divnejší pohľad na prúty stojace niekde v kúte, mi nedá spávať... (čítajte ďalej)

 

Ultraľahká prívlač

privlace

Pri pretekárskom love rýb na prívlač sa často dostávame do situácii, za akých by sme pri klasickej prívlači na ryby ani nešli. Kalná a zvýšená voda, nepriaznivé počasie, ruch na brehu i vo vode, množstvo rybárov. Pri pretekoch chytáme často na tej istej trati aj niekoľkokrát za seboua ryby ostanú veľmi opatrné a ťažko uloviteľné... (čítajte ďalej)

 

Celoročná prívlač – áno, či nie?

privlace

Vyhláška v § 17 ods. 5 ustanovuje: „Lov rýb pomocou bubliny, sbirolina alebo iných obdobných pomôcok sa považuje za lov prívlačou len na pstruhových vodách a lipňových vodách. Podľa tohto ustanovenia so sbirolinom a prívlačovou nástrahou môžem loviť po celý rok?... (čítajte ďalej)

 

700 dôvodov na rešpekt (4. časť)

privlace

Rovnako ako všetky ostatné druhy rýb, aj ona reaguje na zvukové podnety. Zvuky sú vlnenia o takej vlnovej dĺžke, ktoré akékoľvek zviera a pochopiteľne aj človek, sú schopní za normálnych okolností vnímať svojim sluchovým orgánom a následne rozlišovať. Tak ako každý živočích vníma zvuky, rozlišuje ich, tak na ne reaguje buď vrodenou únikovou reakciou, absolútnou pasivitou, alebo u šťuky svojím povestným agresívnym a útočným správaním sa... (čítajte ďalej)

 

Majstrovstvá sveta v love rýb na prívlač z člna 2007 – Rusko

privlace

V dňoch 9 – 13.10.2007 sa uskutočnili v Saratovskej oblasti v Rusku prvé Majstrovstvá sveta v love dravých rýb na prívlač s umelými nástrahami z člna. Medzinárodná organizácia FIPS, ktorá má monopolné právo na usporiadanie pretekov držiacich štatút Majstrovstiev sveta, organizovala doteraz len Majstrovstvá sveta v dvoch prívlačových disciplínach - prívlač z brehu a lov bassov... (čítajte ďalej)

 

Prívlačové súťaže v roku 2007

privlace

Hoci rok 2007 ešte neskončil, väčšina prívlačových súťaží už bola ukončená. Chcel by som Vám preto priblížiť ligové a pohárové súťaže, zaspomínať na úspešné Majstrovstvá sveta, či Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov, ale i ďalšie významné udalosti, ktoré sa spájali s prívlačou v tomto roku... (čítajte ďalej)

 

----  NAJNOVŠIE ČLÁNKY  ----
----  ČLÁNKY 2010 - 2009  ----
----  ČLÁNKY 2008 - 2007  ----
Copyright (c) Klub prívlače 2005 - 2010
Použitie príspevkov a fotografií je možné len so súhlasom autora!

webdesign: ...::: dveBe :::... (2005)